تنگه تامرادی یاسوج

13422 ۱۳۹۶/۰۶/۱۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 14 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

از تاریخچه این منطقه اطلاعات دقیقی در دست نیست اما آثار مقبره هایی از دوران هخامنشیان در آن به جای مانده است.

تنگ تامرادی نام خود را از طایفه تامرادی گرفته است که از طوایف ایل بویر احمد است. تنگه تامرادی در طول عمر خود فراز و نشیب های بسیاری به خود دیده است. به روایتی مقاومت سردار ایرانی آریوبرزن در مقابل لشگر اسکندر مقدونی در همین تنگه صورت گرفته است. همچنین این تنگه در زمان پهلوی اول شاهد درگیری ایل بویراحمد و نیروهای شاهنشاهی بود که به جنگ تامرادی معروف می باشد.

تنگ تامرادی در مسیر جاده گچساران است و فاصله آن با یاسوج به 55 کیلومتر می رسد. از درس های تاریخی که بگذریم بیشتر شهرت این تنگه به خاطر وجود شش آبشار زیبا در این منطقه است. آبشارهایی که دیدنشان باعث می شود خالق این طبیعت را تحسین کنید. بلندترین آبشار تنگ تامرادی، ارتفاعی معادل 50 متر دارد که با وجود جنگل سرسبز اطراف آن می تواند ساعت ها شما را مجذوب خود کند. بعد از آن آبشاری به طول 15 متر وجود دارد و بقیه آبشارها ارتفاعی بین 8 تا 10 متر دارند.

با توجه به طبیعت منطقه می توانید غارهایی را مشاهده کنید که آب در آنها جریان دارد. همچنین جنگل های بلوط این منطقه میزبان سنجاب های ایرانی است که اگر کمی خوش شانس باشید می توانید آنها را در حال جمع کردن بلوط ببینید. اما در نزدیکی آبشار تنگ تامرادی چشمه بلوط عسلی قرار دارد. این چشمه باعث شکل گیری حوضچه های طبیعی بسیاری شده است که توصیه می کنیم بدون دیدنشان این منطقه را ترک نکنید. منظره ای که این حوضچه ها پدید آورده اند بدون اغراق حیرت انگیز است!

تنگه تاریخی تامرادی که از جاذبه های گردشگری یاسوج محسوب می شود، در فصول زمستان و پاییز، شاهد آب و هوایی سرد و بعضا یخبندان است. اما در فصول بهار و تابستان فوق العاده دلپذیر می باشد. بنابراین بهتر است در این فصول به دیدن این منطقه بروید. البته در این تنگه انتظار خدمات رفاهی مانند رستوران و سرویس بهداشتی را نداشته باشید. این مسئله شاید در ابتدا کمی نگران کننده باشد اما اگر قبلا طبیعت گردی کرده باشید، متوجه ارزش زیست محیطی و بکر بودن آن خواهید شد. چرا که طبیعت این منطقه کاملا دست نخورده می باشد و برای تفریح و عکس برداری فضایی مناسب است. به جرات می توان گفت تنگ تامرادی نگین استان کهگیلویه و بویر احمد است.

گروه نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند اگر به طبیعت گردی علاقه مند هستید، بازدید از این تنگه را در اولیت برنامه های گردشگری خود قرار دهید.

در ذیل دیگر عکسهای تنگ تامرادی را مشاهده می کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید