روستای ماخونیک بیرجند

12527 ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای ماخونیک کجاست؟

روستای ماخونیک در 142 کیلومتری شهر بیرجند واقع در استان خراسان جنوبی است که مشهور به هفتمین روستای شگفت انگیز در جهان هم نیز می باشد. روستای ماخونیک بیرجند از جمله جاذبه های به اصلاح دست ساز انسان ها بوده و قدمت آن 300 ساله است.

عکس روستای ماخونیک

این روستای منحصر به فرد دارای خانه هایی بسیار کوتاه است و جالب است که دلیلش را هم بدانید! سقف خانه ها به خاطر وجود کوتوله هایی است که در این روستا زندگی می کنند. همه ساکنین روستای ماخونیک کوتوله هستند به جز یکی از آن ها که قدش حدود 1 متر و 40 سانت است. این روستا معروف به لی لی پوت ایران است.

ساکنین روستای ماخونیک خراسان 300 سال پیش از کشور افغانستان به این روستا نقل مکان می کنند و در همینجا می مانند. سبک معماری خانه های این روستا بسیار ساده است و از هیچ شکل هندسی و یا سبک خاصی پیروی نکرده استف زیرا بیشتر خانه به صورت زیر زمینی ساخته شده اند تا مکانی مناسب برای زمستان های سرد و تابستان های گرم باشد.

این خانه ها از چوب، سنگ، هیزم و کاهگل ساخته شده و ارتفاع هر کدام حدود 1 الی 1 و نیم متر است و اگر یک فرد عادی وارد آن شود باید سرش را خم کند تا به سقف خانه اصابت نکند.

مهم ترین ویژگی که روستای ماخونیک را معروف کرده، فرهنگ و آداب رسوم ساکنین آن است. آنان رسم و رسومات جالب و عجیبی دارند، برای مثال تا 50 سال پیش اصلا چای ننوشیده اند و تا کنون سیگار نکشده اند، همچنین از مصرف گوشت پرهیز می کنند. مردم روستای ماخونیک در خراسان همچنان قد شان کوتاه است و دلیل آن ازدواج فامیلی و نوع تغذیه شان است.

در روستای ماخونیک در خراسان جنوبی آثار تاریخی زیادی وجود دارد که مهم ترین آن ها بنای برج و قلعه، منزل سرگردونی نادر مرده، سنگ سیاه ماخونیک است که ارزش تاریخی و باستانی این روستا را چندین برابر کرده است. در چند سال گذشته هیچ مسیر راحتی برای دسترسی به این روستا وجود نداشت به همین دلیل قسمتی از کوه را شکافته اند تا عبور و مرور مردم راحت تر شود.

روستای ماخونیک در بیرجند یکی از جاذبه های گردشگری بیرحند است که شما می توانید در تور بیرجند گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس روستای ماخونیک: خراسان جنوبی، سربیشه، مسیر جاده سربیشه به روستای دُرُح، روستای ماخونیک

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید