خوشواش مازندران

19272 2019/06/18
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای خوشواش کجاست؟

روستای ییلاقی خوشواش در استان مازندران و در 22 کیلومتری شهر آمل قرار دارد. از بهترین مناطق ییلاقی شمال رشته کوه البرز، روستای خوشواش آمل است که زمستان های بسیار سرد اما تابستان های معتدل دارد. این روستا در ارتفاع 2500 الی 3000متری از سطح دریا قرار گرفته است.

عکس روستای خوشواش

بیشتر مردم، خوشواش را با ابرهایش می شناسند که به طور چشم نوازی روستا را دربرگرفته است و روستا کاملا در ابر و مه فرو رفته است و چشم اندازی بسیار زیبا به این منطقه بخشیده است .

مردم محلی، اسم روستا را به صورت «خِشِواش» تلفظ می کنند و در زبان محلی خش به معنی خوش و، واش به معنی علف است که منظور علف زار های خوب یا به معنی خوش علف است.

اگر قصد سفر به یک روستای کاملا سنتی را دارید، روستای خوشواش آمل می تواند گزینه خوبی باشد چراکه خانه های این روستا هنوز هم از جنس کاهگل هستند و یا از سنگ و چوب ساخته شده است.

می توان گفت که تا حد زیادی روستا شکل قدیمی خود را حفظ کرده است و سپری کردن چند روز در این خانه ها می تواند حال و هوای زندگی در خانه های قدیمی را برای تان تداعی کند. اکثر خانه ها دارای دیوار محکم، سقف چوبی و حصار های چوبی است. این حصارهای چوبی از خانه مانند دیوارهای حیاط محافظت می کنند و باعث زیبایی خانه هم می شوند.

مردم روستا بسیار مهمان نواز هستند و چون در این شهر هتل و مهمان سراهای لوکس چند ستاره وجود ندارد، بعضی از مردم محلی از مهمانان و گردشگران پذیرایی می کنند. بعضی از گردشگران هم چادر زدن در محیط سرسبز روستا را ترجیح می دهند.

تنوع گیاهی و جانوری روستای خوشواش مازندران نظر محققان را نیز برای انجام تحقیقات خود به این منطقه جلب کرده است. محققان محیط زیست از وجود گیاهانی هم چون: زرشک، کنگل، گل پامچال، گون دار، بنفشه، گالش انگیر و همچنین وجود جانورانی مانند: جغد، تیکا، خرس، پلنگ، گرگ، گراز، عنکبوت، پروانه های رنگی و… گزارش داده اند. این ناحیه می تواند مقصد گردش های علمی دانشجویی و دانش آموزی باشد.

از تفریحات سالم و هیجان انگیز این منطقه می توان به دوچرخه سواری و کوهنوردی اشاره کرد که تا مدت ها گردشگران را از سفر خود راضی و خوشحال نگه می دارد.
جالب است بدانید که این ییلاق زیبا نسبت به مناطق دیگر مازندران کم آب تر است اما چشمه های بسیاری دارد مانند: مصومه کوثر، مروارید چشمه، هفت چشمه.

بهترین زمان بازدید از روستای ییلاق خوشواش مازندران بهار و تابستان است که هوای معتدل و جلگه ای شمال کشور با هوای کوهستانی روستا درهم آمیخته شده است و محیطی چشم نواز را برای گردشگران پدید می آورد. شما میتوانید در تور ساری گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس روستای خوشواش مازندران: 22 کیلومتری شهرستان، روستای خوشواش مازندران

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید