moaven-almolk-tekiye2

تکیه معاون‌الملک کرمانشاه

12550 ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تکیه معاون‌الملک ساختمانی که عمر آن به دوره قاجاریه در کرمانشاه می‌رسد و کاشی‌های منحصر به فردش آن را از بسیاری بناهای تاریخی و مذهبی متمایز می‌نماید.

این بنای تاریخی در بافت قدیم شهر کرمانشاه در محله آبشوران قدیم و در خیابان شهید حداد عادل واقع شده است. تکیه معاون الملک دارای سه در ورودی است که در غربی به خیابان حداد عادل در شمالی به کوچه معاون الملک و در جنوبی به کوچه ایلخانی مشرف است.
تکیه معاون الملک در سال ۱۲۸۰ توسط حسن معینی ملقب به معاون الملک بناشده است. در آن زمان تکیه به منظور برگزاری مراسم مذهبی و رفع اختلافات قومی و عشایری به کار می‌رفت.

moaven-almolk-tekiye1
در سال ۱۲۸۷در گرماگرم مبارزات جنبش مشروطه خواهی گروهی از مشروطه خواهان به علت آنکه تکیه معاون الملک محل اجتماع مخالفان مشروطه شده بود با استفاده از توپ این بنا را به آتش کشیدند. با فروکش کردن آتش هرج و مرج، حسن خان معاون‌الملک در سال ۱۳۰۷به بازسازی مجدد این بنای باشکوه پرداخت.
به گفته برخی کارشناسان کاشیکاری‌های تکیه معاون الملک تاریخ مصور اسلام و ایران است و این وجه تمایز این اثر با سایر آثار تاریخی و مذهبی کشور محسوب می‌شود. گفته می‌شود؛ تکیه معاون الملک کرمانشاه زیباترین کاشی کاری را در دنیا دارد. موزه مردم شناسی و آرامگاه معاون الملک در این مکان زیبا و تاریخی ومذهبی قراردارد و باید گفت، امتیاز قابل ملاحظه و استثنایی این بنا در کاشی کاری آن است.

moaven-almolk-tekiye3
به گفته کارشناسان میراث فرهنگی کرمانشاه کاشی‌های برجسته و نیمه برجسته با نقوش بسیار زیبا و رنگ‌های صددرصد طبیعی که در این بنا به کار رفته در جهان بی‌همتاست. تصاویری که بر روی کاشی‌ها حک شده شامل صحنه‌هایی از غزوات حضرت محمد (ص)٫ نبردهای امام علی (ع)، حوادث کربلا، تصاویر سلاطین باستانی ایران از جمله پادشاهان هخامنشی و تصاویری از تخت جمشید است که در نوع خود بی نظیر است. معماری این بنا را حسن خان معاون الملک در ابتدا به حسین نقاش تهرانی و سیدابوالقاسم مانی واگذار می‌کند که پس از چندی حسین کاشی پز تهرانی میناچی را نیز برای باسازی بنا به کرمانشاه دعوت می‌کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید