گوردخمه دکان داود کرمانشاه

10482 2019/04/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه گوردخمه دکان داود کرمانشاه به دوران مادها مربوط میشود.

گوردخمه دکان داود کجاست؟

کشورمان ایران دارای جاذبه های باستانی فراوانی از جمله گور دخمه دکان داوود است که در حقیقت محلی برای دفن مردگان محسوب می شود و در آغاز جاده انزلی (نام روستایی است که در حوالی قسمت مرکزی سرپل ذهاب قرار گرفته) و در 100 متری مسیر کرمانشاه به سمت سرپل ذهاب قابل مشاهده است. به علت تاریخی بودن گوردخمه دکان داود سالانه گردشگران زیادی برای تماشای این گوردخمه ها به کرماشناه سفر می کنند.

عکس گوردخمه دکان داود

  

میان گوردخمه و دخمه تفاوت هایی وجود دارد که نوعی معماری صخره ای می باشد. دخمه به مکانی گفته می شود که بالای کوه قرار دارد و جسد اشخاص را در آنجا می گذارند تا لاشه آنها را پرندگان و حیوانات نابود کنند، ولی گوردخمه به آرامگاهی گفته می شود که شبیه به اتاقکی جهت دفن یک یا چند نفر در مرکز کوه ها، تپه ها یا صخره ها حفر میکردند و این گوردخمه های دارای محیطی برای نشستن، نگهداری اشیا و برپایی مراسم می باشد.

برخی از مردم گوردخمه دکان داوود را با استودان اشتباه میگیرند در حقیق استودان ها در ارتفاعات شهر ها و یا محل های زندگی با پلان هایی شبیه به دایره شاخته می شد و همچنین مکانی است که زرتشتیان اجساد خود را در آن دفن می کردند.

با توجه به گذر زمان و رشد جمعیت شهرها و روستاها، زرتشتیان هم محل دفن اجساد خود را تغییر داده و به گورستان ها انتقال دادند. گوردخمه های داود از تمدن اورارتو، که در حوالی دریاچه وان در ترکیه امروزی اسکان داشتند نشات گرفته اند.

ادم ها در گذشته با حفر کردن صخره ها برای خود اتاقک هایی میساختند و در آن زندگی می کردند. این حفر شدگی ها را معماری صخره ای نامیده اند. مصالح این معماری صخره ای از جنس طبیعت می باشد.

گوردخمه های سخره ای در سه دوره قابل مشاهده بوده اند از جمله دوره مادها، هخامنشیان و پس از هخامنشیان. براساس بررسی های صورت گرفته، تنها یک گوردخمه صخره ای در تپه حسنلو در ایران وجود دارد که به دوره مادها مربوط می شود. ولی در کشور ترکیه گوردخمه های زیادی که مربوط به دوره ماها هستند مشاهده می شود. پس می توان گفت که قدمت این گوردخمه ها بیشتر به معماری اورتورها باز میگردد.

گوردخمه دکان داود یکی از جاذبه های تاریخی کرمانشاه است که در تور کرمانشاه گردی هم می توانید از این مکان بازدید کنید.

آدرس گوردخمه دکان داود: استان کرمانشاه، 3 کیلومتری جنوب شرقی سرپل ذهاب، گوردخمه دکان داود

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید