روستای علا سمنان

11655 2019/02/28
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 4]
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای علا کجاست؟

یک نمونه از دهات های استان سمنان در ایران علا یا کلا می باشد. در 9 کیلومتری جنوب خاوری شهر سمنان این دهات قرار دارد و جزو یکی از ده های اطراف است. پایگاه ده های اطراف سمنان علا است. در اطراف روستای اعلا استان سمنان منطقه صنعتی علا به وجود آمده، انتهای مسیری که میان سمنان تا روستا وجود دارد به جایگاه نیروی هوایی سمنان و صنایع دفاع اتمام می یابد. اگرچه جاده به شکل خاکی تا روستای معلمان استمرار پیدا کرده است.

محصولات روستا علا سمنان حاوی جو و گندم، پنبه، پسته و خربزه می باشد. محصولات دست سا ز زنان این دهات کرباس بافی است.

عکس روستای اعلا سمنان

ارگ علا سمنان

ارگ تاریخی علاء از جاذبه های تاریخی روستای علائ در سمنان می باشدکه مربوط به دوران قاجار است. سطح تخمینی آن تقریبا 100 متر و زیر بنای آن نزدیک به 120 متر است. فاصله عمودی آن تقریبا 5/4 متر که با ایجاد شدن طبقه دوم تقریبا به 8 متر خواهد رسید. پایه ارگ به صورت 6 ضلعی و عمارت آن در دو بخش ایجاد شده است که احتمالا مکان سلطنت بومی هم بوده است.
موادی که در ساخت آن استفاده شده خشت و گل که روی آن اندود کاهگل با شمشه گچی زینت داده شده است. این عمارت در اندازه کوچک تر شبیه به ساختمان هشت بهشت اصفهان می باشد.
ورودی ارگ علا سمنان آنقدر کوچک بود که عابرین برای گذر از آن بایست خم می شدند. به دلیل انبوه خاکی که در سال های طولانی از خرابی این سازه روی هم جمع شده بود این نقص به وجود آمده است.
در این سال های آخر، میراث فرهنگی استان برای خاکبرداری و بیرون آوردن خرابه های زائد و سقف های ویران شده آن اقداماتی را انجام داد.

آیین های روستای اعلا سمنان

در سال های دیرین میان اهالی روستای علاء سمنان مراسم طوق گردانی و روضه خوانی مرسوم بوده است که تا ظهر طول می کشد. با وجود آیین این روستا عشاقان پیغمبر اسلام و سردار شهیدان حضرت اباعبدالحسین (ع) هر ساله در ششمین روز ماه محرم به سوگواری، نوحه خوانی، سینه زنی و زنجیرزنی می پردازند. یکی از جالبترین مراسم این آیین سنگ زنی می باشد. مردم برای اجرا کردن این رسوم دو تکه چوب جلا داده شده را بهم می زنند.
همچنین در این روز افراد دیگری که به خانواده پاک و مطهر پیغمبر علاقه و محبت دارند، نذر هایی را ادا و گوسفندانی را قربانی می کنند.

روستای علاء یکی از جاذبه های تاریخی سمنان است که شما در تور سمنان گردی میتوانید از این مکان بازدید کنید.

آدرس: استان سمنان، شهرستان سمنان، بخش مرکزی، دهستان حومه، روستای علا سمنان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید