مسجد جامع ورامین تهران

20149 ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مسجد جامع ورامین کجاست؟

مسجد ورامین تهران که به آن مسجد جمعه هم می گویند در شهرستان ورامین استان تهران قرار دارد. مسجد جامع ورامین تهران در دوره ایلخانی توسط فردی به نام سلطان محمد ایلخانی که یکی از معروف ترین افراد ایلخانان مغول بود ساخته شد.

این بنای تاریخی که جز یکی از مهم ترین فضاها از لحاظ معماری در سرزمین های اسلامی است علاوه بر جنبه دینی و مذهبی اش از نقش های دیگری همچون اجتمایی و سیاسی نیز برخوردار بوده است. به همین خاطر اهمیت مسجد ورامین تهران در هر دوره ای از تاریخ موجب شده تا اکثر معماران و هنرمندان توجه خاصی به این بنای تاریخی داشته باشند.

بیشترین مصالحی که برای ساخت این مسجد استفاده شده، آجر است که این آجر ها در هر قسمتی با شکل های متفاوتی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و همین باعث شده تا بر زیبایی این بنا افزوده تر شود. این مسجد به سبک معماری سلجوقی ساخته شده ساختمان این بنا مستطیل مانند است ، طول آن 66 متر و عرض آن 44 متر می باشد.

در ورودی مسجد ورامین تهران در ضلع شمالی قرار گرفته و دارای چهار ایوان می باشد که ضلع شمالی آن در مجاور ضلع شرقی و غربی است. در ضلع جنوبی نماز خانه قرار دارد و یک خروجی فرعی در ضلع شرقی قرار گرفته است.

در ایوان شبستان کتیبه هایی نفیس وجود دارد که تلفیقی از نقش و نگاره های اسلیمی ،ایرانی و عربی است. یک راهروی سرپوشیده در ایوان شرقی است که دارای ده طاقنمای بزرگ می باشد و روی تمامی دیواره ها با گچبری بسیار زیبا نام الله را هک کرده اند. در سال 815 هجری شاهرخ تیموری دستور مرمت و بازسازی این مسجد را داد اما متاسفانه شدت تخریبات آنقدر زیاد بود که بازسازی آن دوامی نداشت.

مسجد جامع ورامین تهران یکی از جاذبه های تاریخی و مذهبی پایتخت است که در تاریخ 15 دی ماه سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

آدرس مسجد ورامین تهران: استان تهران، ورامین، خیابان شهید بهشتی، تقاطع خیابان مسجد جامع

تصاویر مسجد جامع ورامین تهران

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید