سراب عمارت مرکزی

16616 2017/09/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

از این سراب تاریخچه مشخصی در دسترس نیست.

برای رسیدن به سراب امارت باید از شهر اراک به سمت دوراهی شازند و قدمگاه حرکت کنید. در مسیر تابلوی روستای عمارت را می بینید که سراب عمارت در آن قرار دارد.

شهرستان شازند در استان مرکزی یکی از زیباترین شهرستان های این استان است. این شهرستان با استان های همدان و لرستان هم مرز بوده و دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است. شهرت شازند به خاطر چشمه ها و سراب های زیادی است که دارد. یکی از معروف ترین آن ها سراب عمارت در مرکزی است. این سراب که در دامنه کوه برآفتاب قرار دارد، نام خود را از روستای عمارت که در نزدیکی آن قرار دارد گرفته است.

بررسی ها نشان می دهد که سراب عمارت شازند در قدیم محل استراحت کاروان هایی بوده که به قصد زیارت کربلا از کرمانشاه و اصفهان راهی کشور عراق می شده اند. در این منطقه چندین کاروانسرا وجود داشته است که متأسفانه امروزه اثری از آن ها نیست. مطالعات انجام شده روی روستای عمارت نشان می دهد که این روستا قدمتی 300 ساله دارد.

وارد روستا که می شوید منظره ای را می بینید که شاید تا به حال نظیر آن را هیچ جای دیگری ندیده باشید. چشمه های این منطقه به قدری زیاد است که در محوطه مسجد قدیمی روستا و همچنین برخی از منازل آن آب از داخل زمین به بیرون می جوشد. آب این چشمه ها در دریاچه ای وسیع در نزدیکی روستا جمع می شود و می توانید کودکانی را ببینید که در آن مشغول بازی هستند. سراب عبارتی در واقع متشکل از چشمه مسجد و چشمه قلقله است.

چشمه مسجد از داخل محوطه مسجد روستا به داخل حوضچه رو به روی آن سرازیر می شود. چشمه قلقله هم از زیر یکی از قدیمی ترین سنگ ها روستا می جوشد. آب این دو چشمه منبع تأمین آب برای کشاورزی و نوشیدن اهالی این روستا و تعداد دیگری از روستاهای همجوار مانند بازنه و حصار محمدیه است.

سراب عمارت یکی از مکان هایی است که ساکنان استان مرکزی برای گذراندن آخر هفته و تعطیلات به آن می آیند. همچنین این منطقه هر ساله پذیرای مسافران و طبیعت گردان بسیاری از سایر نقاط کشور است.

وجود چشمه های آب فراوان باعث شده تا این منطقه دارای طبیعتی سرسبز و شاداب باشد. بهترین موقع برای سفر به سراب عمارت، فصل بهار است چرا که در این فصل چشمه ها بیشترین میزان آبدهی را دارند. گروه نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند اگر علاقه مند به طبیعت گردی هستید یا دوست دارید کمی از هیاهوی شهر دور باشید سراب عمارت که از جاذبه های گردشگری مرکزی می باشد را انتخاب کنید زیرا مکان بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید