مسجد جامع بروجرد لرستان

15036 ۱۳۹۷/۱۱/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مسجد جامع بروجرد به قرن سوم قمری و دوره ساسانیان مربوط میشود.

مسجد جامع بروجرد کجاست؟

مسجد جامع بروجرد که به گویش محلی به آن مچد جمه می گویند، یکی از نخستین مساجد شهر بروجرد است، که در یک محله قدیمی به نام دودانگه بر روی آتشکده بزرگ ساسانی در قرن دوم و سوم قمری بنا شده است.

معماری مسجد جامع بروجرد

این مسجد ترکیبی از معماری های اسلامی و معماری های باستانی ایران در دوره ساسانیان می باشد. در قدیم آتشکده ساسانی مختص به مکان های مذهبی زرتشتی بوده است، که پس از ورود اسلام به ایران و رسمی شدن آن ها این آتشکده ها را از بین بردند، و به مسجد هایی تبدیل کردند که مسجد جامع بروجرد ممکن است یکی از همان مسجدها باشد.

گنبد خانه مسجد جامع بروجرد

بخش قدیمی تر این بنا، گنبد خانه مسجد جامع بروجرد آن میباشد که در ضلع جنوبی قرار گرفته است و به اعتقاد مردم محلی و نیز بر اساس شواهد معماری، پیش از تبدیل این بنا به مسجد، آتشکده‌ ای بزرگ بوده است.

بنای ظاهری این مسجد از نوع تک ایوانی می باشد، که این ایوان ها دو در ورودی دارند که یکی ازاین درها قسمت شرقی و دیگری در قسمت غربی مسجد قرار گرفته است. ساخت و تعمیر بناهای بنیادی مسجد توسط صفویان، زندیان و قاجاریان انجام شده است.

این بناها شامل: یک حیاط مرکزی، ایوان، فضای گنبدخانه و شبستان میباشند. نقطه قرار گیری شبستان های اطراف، درحیاط مرکزی مسجد است و شبستان های مسجد جامع با ارتفاع کمتری نسبت به بخش های دیگر قرار گرفته اند که در فصل تابستان فضای خنکی را ایجاد می کنند.

اگر بخواهیم در مورد تزیینات مسجد بگوییم می توانیم به تزیینات آجری و تا حدودی کاشی کاری و گچ کاری اشاره کنیم. یکی دیگر از نقاط دیدنی مسجد منبرچوبی 9 پله نام دارد که، توسط یارمحمد نجارساخته شده است و قدمت حکاکی های روی آن مربوط به سال 1068 هجری قمری میباشد.

مسجد جامع بروجرد استان لرستان یکی از جاذبه های تاریخی این استان است که در 15 آذر 1314 و با شماره ثبت 228 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد و شما میتوانید در تور خرم آباد گردی سری به این شهر دیدنی و مسجد زیبای آن بزنید.

آدرس مسجد جامع : استان لرستان، شهرستان بروجرد، خیابان جعفری.

تصاویر مسجد جامع بروجرد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید