حمام گلین قیه تبریز

18201 2019/01/30
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت حمام گلین قیه به 400 سال قبل بر میگردد.

حمام گلین قیه کجاست؟

روستای گلین قیه در مرند یکی از روستاهای معروف و تاریخی آذربایجان شرقی است که در دهستان هرزندات غربی بخش مرکزی شهرستان مرند قرار گرفته است و تاریخچه این روستا به ۴۵۰ سال قبل میرسد.
وسعت روستای گلین‌ قیه حدوداً 25 کیلومتر مربع و دارای تراکم نسبی 92 نفر در کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 1500 متر میرسد.

گویش مردمان روستا گلین فیه در قدیم زبان تاتی و حالا زبان ترکی می باشد.

در وسط روستای گلین قیه تبریز یک حمام عمومی قرار گرفته است که با همکاری اهالی روستا حدود 180 سال پیش ساخته شده است. استاد ولی از ساکنین هرزند جدید، معمار و استاد بنای این عمارت بوده است.
مدت زمان احداث حمام گلین قیه تبریز دو سال بوده و آب از طریق چشمه کنار آن به کانالی که در زیر زمین احداث شده است به مخزن حمام هدایت میشود. سپس بعد از گرم شدن مورد استفاده قرار میگیرد. اهالی سایر روستا های اطراف گلین قیه نیز جهت استحمام از این حمام استفاده می کردند و از سایر بناهای تاریخی روستا میتوان به شهرک و بناهای آن، غسالخانه و مساجد، منطقه باغدره، کول تپه و خانه های قدیمی، حسینه و آغلهای داغلاما و گورستان تاریخی گلین قیه اشاره کرد.

حمام گلین فیه یکی از جاذبه های استان آذربایجان شرقی می باشد که نشاط بازدید از این روستا و حمام تاریخی را به شما پیشنهاد میکند.

آدرس حمام گلین فیه: استان آذربایجان شرقی، شهرستان مرند، بخش مرکزی، دهستان هرزندات غربی، روستای گلین قیه

عکس های روستای گلین قیه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید