روستا وانشان گلپایگان اصفهان

21939 ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

 

روستای وانشان کجاست؟

روستای وانشان در شهر گلپایگان قرار دارد و یکی از مقاصد مهم گردشگری این شهر است.  این روستا جاذبه های تاریخی بسیاری را در خود جای داده است و همین سبب شده تا اکثر گردشگرانی که به اصفهان می روند جذب آن شوند.  روستای وانشان در 12 کیلومتری شهرستان گلپایگان و 15 کیلومتری خوانسار واقع شده است و دارای طبیعتی بکر و جاذبه های تاریخی بی شماری می باشد. مردم وانشان به این روستا وانشون یا ونیشون هم می گویند. گویش مردم روستای وانشان شبیه به گویش خوانساری هاست که نوعی از گویش ایرانی در شمال غربی است و زبان وانشونی یکی از قدیمی ترین زبان های ایرانی به شمار می رود.

عکس روستای وانشان گلپایگان

یکی از اماکن تاریخی و قدمتی این روستا بقعه امام زاده ابوالفتوح سلیمان بن موسی بن جعفر است. ساکنین روستا قدمت این امام زاده را از روی درختی کهن سال که در کنار این بقعه قرار دارد اندازه گیری می کنند و ارادات خاصی به این امام زاده دارند. بر اساس مطالعات انجام شده بر روی این بقعه باستان شناسان متوجه شده اند که این بقعه متعلق به قرن دهم است و بر اساس کتیبه های موجود این امام زاده از نوادگان حضرت موسی است.

در داخل این امام زاده یک صندوق چوبی منبت کاری شده نفیس وجود دارد و ضریح بر روی ان ساخته شده است. در فضای داخلی گنبد هم یک فضای مستطیلی شکل ساخته شده و سقفی بر روی آن قرار گرفته و بر روی این سقف نقاشی هایی زیبا و و خط خوش نستعلیق تزیین شده است که همه آن ها هنر دست استاد یونس خوانسار و محمود نجار است. درب امام زاده ابوالفتوح قدمتی چند صد ساله دارد و به همین دلیل در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

در این روستا جاذبه های دیگری هم وجود دارد مانند کوه بابادودور شاه، باغ های سبز، کوی دیگا، قلعه جمال، سدکرا، چشمه لمبی، مورا، مقبره بهلون، دزی، کوه محد حیدر، حسن آباد، برج حاج فرج الله و مزرعه امیریه که هر کدام زیبایی خاص خودشان را دارند و بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. در این روستا بقایایی از یک ارگ و قلعه ای قدیمی وجود دارد که در سال 1391 برای ساخت سریال جلال الدین بسیاری از بخش هایش را بازسازی کرده و در ساخت این سریال مورد استفاده قرار دادند.

بناهایی در این روستا وجود دارد که قدمت شان به 400 سال پیش باز می گردد و اکثرشان هم از جنس خشت و گل هستند. و یکی از همین بناها ارگ تاریخی گوگد است که در مسیر جاده گلپایگان به به تهران قرار گرفته و بر اساس تاریخ های به جای مانده مشخص شده است که نصفی از این ارگ مهریه همسر علیخان بوده است که به او واگذار شده و از آن زمان به بعد به ارگ علیخانی مشهور شده است.

روستای وانشان گلپایگان یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است که شما می توانید در تور اصفهان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس روستا وانشان گلپایگان: اصفهان، 12 کیلومتری شهرستان گلپایگان، 15 کیلومتری خوانسار، روستای وانشان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید