روستای لیوس دزفول

12168 2019/02/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

  

روستای لیوس کجاست؟

روستای لیوس یکی ازمکان های گردشکری شهر دزفول می باشد. روستای لیوس دزفول جزء روستاهای زیبایی است که در 73 کیلومتری شمال خوزستان قرار دارد. فاصله هوایی آن 51 کیلومتر و با موقعیت جغرافیایی 48 درجه و 45 دقیقه طول شرقی و 32 دقیقه عرض شمالی از ناحیه دهستان سید ولی الدین بخش شهیون دزفول در دامنه کوه لنگر قرار گرفته است. کوه لنگر و روستای تاریخی لیوس دزفول دارای باغ انار، درختان گوناگون، نخل های زیبا و… می باشند.

عکس روستای لیوس دزفول

مدت زمان زیادی از ساخت این روستا و بافت های قدیمی آن می گذرد اما با توجه به این مسئله هنوز نحوه معیشت و آداب و رسوم و مراسم هایی که دراین روستا برپا می شود کاملا سنتی است.

روستای گردشگری لیوس دزفول از شمال غربی به کوه لنگر و از غرب به دره کول منتهی می شود. این روستا علاوه بر بافت های تاریخی و قدیمی دارای جاهای دیدنی زیادی می باشد. جاذبه های این روستا به قدری زیاد است که تمام شدنی نخواهد بود.

کوهستان های زیبا، مراتع و دشت های سرسبز، باغ های میوه، رودخانه و آبشارهای زیبا جذابیت خاصی را به روستا می بخشد. پوشش گیاهی این روستا از درختانی مانند: درخت انار، کنار، انجیر، بادام کوهی و بابونه ، که جزء چشم اندازهای زیبای روستا به حساب می آید تشکیل شده است، که درهنگام گردش مورد دید قرار می گیرد.

روستای لیوس دزفول بجز اینکه پوشش گیاهی دارد، دارای گونه های جانوری خاصی می باشد. همچون: پلنگ، کفتار، خرس، گراز، بزکوهی، میش، قوچ و… معماری خاص این روستا به گونه ای می باشد که از بخش های مختلف ساختمان استفاده درست و بهینه می کنند، به طور مثال: ستون های این ساختمان در انبار کردن گندم ها خیلی موثر است. جنس در و پنجره های این ساختمان از چوب می باشد، و مردم برای اینکه بتوانند از نورخورشید استفاده کنند خانه های خود را به صورت جنوبی می سازند.

مصالح استفاده شده در این خانه ها از سنگ می باشد، به همین دلیل است که به آن روستای سنگی دزفول می گویند. دراین منطقه آسیابان های بادی قدیمی زیادی وجود دارد که مربوط به زمان های گذشته می شود که می توان آن ها را دید. با توجه به گزارش هایی که از سمت میراث فرهنگی نسبت به روستا داده شده است، گفته می شود حفظ بافت های تاریخی این روستا به عنوان بخشی از هویت های تاریخی و فرهنگی شهر دزفول به شمار می آید.

روستای روستای لیوس دزفول دارای صنایع دستی هایی زیادی می باشد مانند: کپو، سیاه چادر و حصیر که می توان آن ها را به عنوان سوغات خریداری کرد. با توجه به اینکه این روستا دارای جاذبه های زیادی میباشد اما متاسفانه گردشگران زیادی به دیدن آنجا نمی روند . با ساخت اقامتگاه های مناسب و معرفی بیشتراین روستا امید است که گردشگران زیادی در تمامی نقاط به این منطقه سفر کنند.

آدرس : 73 کیلومتری شمال شهرستان دزفول در بخش سردشت.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید