آتشکده کوسان مازندران

13244 ۱۳۹۷/۰۹/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه آشکده کوسان به صدها سال پیش و دوره ساسانیان برمی گردد.

آتشکده کوسان کجاست؟

استان مازندران از جمله استان های گردشگری ایران می باشد که به دلیل جاذبه های طبیعی فروانی که در خود جای داده است هرساله توریست های زیادی را به سوی خود می کشاند. علاوه بر جاذبه های طبیعی، این استان جاذبه های تاریخی فراوانی که قدمت برخی از آنها به صدها سال پیش برمی گردد را در خود جای داده است که آتشکده کوسان مازندران که در بهشهر واقع شده است، از جمله این بناهای تاریخی می باشد. این آتشکده دارای قدمت بسیار زیادی می باشد و کارشناسان معتقدند که در سده‌ های اولیه دوران‌ های تاریخی پس از اسلام (دوره ساسانیان) ساخته شده است. آتشکده ی کوسان در روستای کوهستان واقع در 4 کیلومتری غرب بهشهر قرار گرفته است.

عکس آتشکده کوسان

مردم محلی در گذشته به کوهستان، کوسان می گفتند و دلیل نهادن این نام بر روی این آتشکده نیز همین موضوع می باشد. در آتشکده کوسان بهشهر، سکه ها و آثار باستانی متعلق به دوره ساسانیان کشف شده است و این موضوع نشان دهنده اهمیت این بنا در گذشته در نزد ساسانیان می باشد. علاوه بر این، بنای آتشکده در ابعاد 5.8 متر در 5.8 متر می باشد و سنگ و ساروج مصالح سازنده آن را تشکیل داده اند که سنگ ها با نظم هندسه ای ویژه ای بر روی هم قرار گرفته و این بنا را شکل داده اند. این آتشکده توسط کیوس فرزند بزرگ قباد و در زمان شهریاری ساخته شده است.

آتشکده کوسان بهشهر یکی از جاذبه های تاریخی استام مازندران است که در مورخه 25 اسفند ماه 1380 با شماره ثبت 5410 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است که نشاط آوران پیشنهاد می کند در تور ساری گردی از این مکان تاریخی در کنار سایر جاذبه های طبیعی و تاریخی استان مازندران، بازدید به عمل آورید.

آدرس آتشکده کوسان : استان مازندران، شهرستان بهشهر، 4 کیلومتری غرب بهشهر، روستای آسیابسر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید