دریاچه شورابیل اردبیل

20927 2016/04/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های طبیعی ایران، شورابیل دریاچه اردبیل می باشد. این دریاچه از مناطق شکار ممنوع شهر اردبیل به شمار می رود.

دریاچه شورابیل اردبیل کجاست؟

دریاچه شورابیل اردبیل در جنوب شرقی این شهر و در ارتفاع 1365 متری از سطح دریا واقع شده است. در گذشته آب دریاچه بسیار شور بوده به همین دلیل این دریاچه به شورابیل معروف شده است. مردمان از گل دریاچه شورابیل در اردبیل برای درمان بیماری های پوستی و رماتیسمی استفاده می کردند. مساحت دریاچه شورابیل اردبیل حدودا به 108 هکتار میرسد.

امروزه به خاطر افزایش حجم آب و وسعت دریاچه شورابیل استان اردبیل از شوری آب کاسته شده و اکنون نیز محلی برای پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان است. وسعت آب دریاچه به خاطر هدایت آب رودخانه بالخلو است بطوریکه باعث شده نمک و املاح و لجن های دریاچه به کلی از بین برود. عمق دریاچه شورابیل اردبیل حدوداً 20 متر می باشد.

در دریاچه زیبای شورابیل پرندگان بومی نظیر قرقاول، مرغابی، خوتکا، چنگر، آنگوت، حواسیل و دراج به چشم می خورد. هم چنین از پرندگان مهاجر این منطقه می توان به پلیکان های خاکستری، اردک تاجدار، غاز خاکستری، اردک چشم طلایی، لک لک سیاه و غاز زنگوله بار اشاره نمود.

پوشش گیاهی اطراف دریاچه شورابیل در اردبیل بیشتر نی و جگن است و جنگل هایی در اطرافش قرار دارد.

با توجه به مطالعات زمین شناختی بر آورد شده که قدمت دریاچه شورابیل اردبیل بیشتر از دریاچه ارومیه است.

با توجه به اینکه دریاچه شورابیل در داخل شهر اردبیل واقع شده مورد استقبال مسئولین و مردم قرار گرفته است. در اطراف دریاچه، امکانات فرهنگی، ورزشی و تفریحی برای گردشگران ترتیب داده شده که از جمله می توان به اسکله قایقرانی، دو میدانی، دوچرخه سواری، باغ وحش، هتل های مجهز و زیبا، بازارچه صنایع دستی، رستوران، شهر بازی، نمایشگاه و … اشاره نمود. در کل نام این مجموعه مجتمع تفریحی کوثر می باشد.

در روزهای نیمه دوم آبان ماه هرسال، ده ها هزار پرنده مهاجر به دریاچه شورابیل وارد شده و زیبایی این تالاب طبیعی را دو چندان می نمایند.

دریاچه شورابیل اردبیل یکی از جاذبه های تفریحی و گردشگری این شهر می باشد که در فصل زمستان دچار یخ زدگی می شود و به همین دلیل گردشگران باید موارد احتیاطی را رعایت نمایند تا از حادثه هایی نظیر غرق شدن در امان بمانند.

ادرس دریاچه شورابیل : اردبیل، 2 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال

تصاویر دریاچه شورابیل اردبیل

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید