MENUMENU
051-36040039

پل مارنان اصفهان

3376 ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

پل تاریخی مارنان اصفهان قدیمی ترین پل زاینده رود است و در ناحیه جی قدیم واقع شده و معماری زیبایش قابل توجه می باشد. قدمت پل مارنان مانند پل جی به دوره ساسانیان بر میگردد.

شهر کهن و تاریخی اصفهان توسط روخانه زاینده رود به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم گشته است. این رودخانه باعث طراوت شهر تاریخی اصفهان شده بود که برای گذرش چاره ای جزء ساختن پل های متعدد نبود.

از جمله پل هایی که به این هدف ساخته شد پل مارنان در اصفهان است که یکی از جاذبه های تاریخی اصفهان و در غربی ترین قسمت این شهر قرار گرفته است. روستای ماربین از طریق این پل با روستاهای دیگر متصل شده است.

ادرس پل مارنان اصفهان,پل مارنان,پل مارنان اصفهان

نظرات متعددی در رابطه با وجه تسمیه های پل مارنان بیان شده که به شرح ذیل می باشند:

  • عده ای نام پل مارنان را برگرفته از مهربین اوستایی می دانند. مهربین نام کوهی بود که در زمان زردتشت به عنوان معبدگاه مورد استفاده قرار می گرفت.
  • عده ای دیگر با توجه به پیچ و خم رودخانه زاینده رود که از سمت غرب به صورت مارپیچی و بسان مار وارد شهر اصفهان گشته، این پل را که در قسمت مارپیچی رودخانه ساخته شده مارنان می دانند. هم چنین اشاره به وجود قریه مارنان در نزدیکی این محل نیز هست. این پل، قریه مارنان را به محله جلفا متصل می کند.
  • بنا به نظر عده ای دیگر نام پل را به سرفراز می شناسند که بدین جهت است که یکی از ثروتمندان ارامنه به نام سرفراز در دوران حکومت شاه سلیمان صفوی این پل را ساخته است. اگرچه این پل در دوران ما قبل از صفویان ایجاد گشته امّا به خاطر عبور و مرور زیادی که بر رویش صورت گرفته فرسوده شده بود و چون احتیاج به مرمت داشته هزینه اش توسط سرفراز ارمنی پرداخت گشته است.

پل مارنان دراصفهان,تاریخچه پل مارنان,جاذبه های تاریخی اصفهان

پل های شهر اصفهان بنا به اینکه درکدام قسمت از نقطه شهر ضروری تر بوده اند، زودتر شکل گرفته اند. پل های مارنان، شهرستان، الله وردیخان و خواجو از جمله پل هایی بودند که احتیاج به ساخت آن ها در مرحله اول احساس شد. در اثر ترافیک بالا و عبور و مرور زیاد این پل ها فرسوده گشته اند و مرمت و تعمیر در آن ها صورت گرفته شده است.

پل تاریخی و قدیمی مارنان اصفهان در گذشته بیش از  هفده دهانه داشته است. این پل مابین پل فلزی و وحید در خیابان مطهری قرار گرفته است.

عکسهای پل مارنان اصفهان

عکس پل مارنان اصفهان,عکسهای پل مارنان اصفهان,قدمت پل مارنان

معماری پل مارنان

ادرس پل مارنان اصفهان,پل مارنان,پل مارنان اصفهان

ادرس پل مارنان اصفهان,پل مارنان,پل مارنان اصفهان

ادرس پل مارنان اصفهان,پل مارنان,پل مارنان اصفهان

ادرس پل مارنان اصفهان,پل مارنان,پل مارنان اصفهان

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند