آرامگاه ایوب انصاری ارومیه

13610 2018/11/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت آرامگاه ایوب انصاری به قرن نهم هجری قمری و دوره صفویه برمیگردد.

آرامگاه ایوب انصاری کجاست؟

استان آذربایچان غربی از جمله استان های گردشگری ایران می باشد که جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی را در خود جای داده است و به همین جهت هرساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. از جمله جاذبه های مذهبی و فرهنگی این استان می توان به آرامگاه ایوب انصاری ارومیه اشاره کرد. این آرامگاه یکی از قدیمی ترین سازه های این استان می باشد که تاریخ ساخت آن به قرن 9 هجری قمری و دوره صفویه برمیگردد. علاوه بر این به دلیل قرار گیری آن در 13 کیلومتری شهر تکاب به آرامگاه ایوب انصاری تکاب نیز شهرت دارد.

عکس آرامگاه ایوب انصاری

در مورد شخص ایوب انصاری اطلاعات کاملی موجود نمی باشد ولی به گفته محلی ها، وی از عارفان و فقیهان قرن نهم هجری قمری بوده که آرامگاه او حدود 50 سال پس از فوت وی در بالای کوهی ساخته شده است. همچنین گفته می شود این مکان محل دفن سر ایوب انصاری می باشد و به همین جهت این مکان از احترام خاصی نزد محلی ها برخوردار است. بنای بقعه ایوب انصاری تکاب مستطیلی شکل می باشد و در ساخت آن از مصالحی جز قلوه سنگ، لاشه سنگ و ملات آهک و ماسه چیز دیگری استفاده نشده است.

مقبره ایوب انصاری دارای دو بخش می باشد، بخش اول در همان قرن نهم هجری ساخته شد و بخش دوم نیز که شامل راهرو و نمازخانه می باشد در اواسط قرن نهم به این مجموعه اضافه گردید. این بنا از 3 بخش دهلیز، مقبره و چهار طاقی تشکیل شده است. دهلیز این بنا مستطیلی شکل بوده و در غرب آن واقع شده است. همچنین مقبره که به صورت مربعی شکل ساخته شده است، در شمال چهار طاقی قرار دارد. بخش قدیمی بنا، حدود 6 متر ارتفاع دارد و از طریق نمازخانه به داخل مقبره که قبر ایوب انصاری در آن قرار گرفته است، راه دارد.

در داخل این مجموعه 2 کتیبه وجود دارد که کتیبه اول در سال 1095 توسط ملا قلندر نامی ساخته شد و کتیبه دوم نیز در سال 1283 توسط ملاعبدالله در آن قرار گرفت. آرامگاه ایوب انصاری از جمله جاذبه های مذهبی استان آذربایجان غربی می باشد که شما می توانید در تور ارومیه گردی از این مکان بازدید کنید.

بقعه ایوب انصاری تکاب یکی از آثار تاریخی ارومیه می باشد که در تاریخ 17 خرداد ماه 1335 با شماره ثبت 1244 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و شما میتوانید در تور ارومیه گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس آرامگاه ایوب انصاری : استان آذربایجان غربی، 13 کیلومتری جنوب تکاب، نزدیک به روستای رودباش

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید