غار کوگان استان لرستان

19364 ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 3.5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار کوگان کجاست؟

غار کوگان در جنوب خرم آباد و 45 کیلومتری آن واقع در شهرستان پل دختر قرار گرفته است. این کوگان مربوط به دوره اشکانیان است که در برخی از کتب تاریخی ذکر شده که این قار در حدود 2200 سال پیش توسط اشکانیان برای عبادت و پرستش مهر و آیین در قالب دو طبقه ساخته شده است که ارتفاع طبقه دوم در مقایسه با طبقه اول حدود 3.4 متر می باشد.

عکس غار کوگان در لرستان

غار کوگان خرم آباد جز معدود غارهای مصنوعی ایران است که به وسیله انسان ها در دل طبیعت و کوه ها ساخته شده است. مسیر دسترسی به آن بسیار سخت است و اگر قصد بازدید از این غار را داشته باشید باید حتما تجهیزات کمپینگی وسایل کوه نوردی به همراه داشته باشید.

این غار دوطبقه که شباهت زیادی به دژ دارد با حجاری های بسیار طاقت فرسا تشکیل شده است و سکه هایی هم در اطراف آن پیدا شده که با توجه به نظرات باستان شناسان، متعلق به دوره اشکانیان است و در طی قرون مختلف مورد استفاده انسان ها قرار گرفته است.

در ورودی غار با اندازه 2.50 در 2.20 متر به صورت چهار گوش ساخته شده و روبه ضلع شمالی باز می شود.

طبقه اول دارای چهار اتاق و محیطی مرتبط به هم تشکیل شده و همچنین طبقه دوم تقریبا 3.4 متر بالاتر از کف قسمت غار ساخته شده است.

کل مساحت های تعبیه شده غار کوگان لرستان تقریبا 281 متر مربع است. یکی دیگر از منحصر به فرد ترین ویژگی های این غار، مخازن آب در داخل هر اتاق است.
غار کوگان از لحاظ طبیعی در یک مکان کوهستانی زیبا با چشم اندازی شگفت انگیز قرار گرفته است و یک موقعیت عالی برای مشاهده دره ها و کوهستان های اطراف را دارد.

غار کوگان لرستان در تاریخ 25 بهمن 1378 و با شماره 2660 در فهرست آثار ملی ایران ثبت رسیده است.

غار کوگان پلدختر از جاذبه های گردشگری لرستان محسوب میشود که شما می توانید در تور خرم آباد گردی از این مکان بازدید کند.

آدرس غار کوگان خرم آباد: خرم آباد، شهرستان پلدختر، روستای کوگان، غار کوگان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید