موزه میراث پهلوانی بیرجند

12292 ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

موزه میراث پهلوانی کجاست؟

شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی می باشد و از جمله شهرهای واقع در شرق کشور به حساب می آید. این شهر از دیرباز به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای کشور شناخته می شده است و تغییر و تحولات تاریخی فراوانی را به خود دیده است. یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری بیرجند زورخانه های واقع در آن می باشند که پهلوان های فراوان و نامداری در آنها مشغول فعالیت بوده اند. از همین رو در این شهر موزه های متعددی احداث شده است که در آنها میراث به جا مانده از پهلوان های این شهر نگهداری می شود. از جمله این موزه ها می توان به موزه میراث پهلوانی بیرجند اشاره کرد که در محله لب بند واقع شده است.

دلیل اصلی احداث موزه میراث پهلوانی در بیرجند به زورخانه امیر عرب برمی گردد. این زورخانه بیش از 200 سال قدمت دارد و به به علت واقع شدن آن در محله لب بند، با نام زورخانه لب بند شهرت داشته است. همانطور که ذکر شد پهلوان های نامدار فراوانی در زورخانه لب بند بیرجند مشغول فعالیت بوده اند و همین مورد باعث شد پس از بازسازی سال 1380 این زورخانه، بخش خصوصی به فکر ایجاد موزه ای جهت حفظ مواریث پهلوانی و ورزش باستانی این زورخانه بیافتد. به همین جهت در سال 1385 و به مناسبت هفته دولت، موزه میراث پهلوانی بیرجند با حمایت بخش خصوصی احداث گردید.

موزه میراث پهلوانی بیرجند از قسمت های مختلفی همچون ابزار و آلات پهلوانی، مانکن پهلوان های نامدار، بخش عکس های پهلوانان و پیشکسوتان و … تشکیل شده است و هدف از این موضوع آشنایی مردم با ورزش باستانی و حفظ میراث پهلوان ها می باشد. همچنین این موزه دارای معماری منحصر به فردی متشکل از 5 گنبد به صورت طاق و تویزه می باشد.

موزه میراث پهلوانی بیرجند از جمله جاذبه های گردشگری بیرجند می باشد که با شماره ثبت 29946 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است.

آدرس موزه میراث پهلوانی : خراسان جنوبی، بیرجند، خیابان مطهری، مطهری 3، زورخانه امیر عرب

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید