chelcheli-area3

منطقه حفاظت شده چلچلی گرگان

3501 ۱۳۹۵/۰۴/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

منطقه چلچلی، یکی از مناطق حفاظت شده شهر گرگان می باشد که از پوشش گیاهی و جانوری متنوع و رودها و چشمه های زیاد برخوردار می باشد.

منطقه شکار ممنوع چلچلی یکی دیگر از مناطق و جاذبه های طبیعی استان گلستان است که در جنوب شرق گرگان و در شرق منطقه حفاظت شده جهان نما واقع است. کوه و رودخانه چلچلی نیز در همین منطقه وجود دارد که نام منطقه حفاظت شده از همین کوه برگرفته شده است.

منطقه چلچلی,منطقه حفاظت شده,منطقه حفاظت شده چلچلی

منطقه حفاظت شده چلچلی گرگان دارای مسیر صعب العبور می باشد و به خاطر نبود همین دسترسی از طبیعتی بکر و دست نخورده برخوردار است.
این منطقه دارای مساحت 33100هکتار است. سرچشمه رودخانه قره سو از چشمه سارهای فراوان منطقه حفاظت شده تشکیل شده است.
منطقه حفاظت شده چلچلی یکی از بهترین مناطق زیست حیوانات مرال، شوکا، پلنگ، خرس، خوک وحشی، کبک دری، قوچ و میش، کل و بز و انواع پرندگان شاخه نشین می باشد.

منطقه شکار ممنوع,منطقه شکار ممنوع چلچلی,منطقه شکار ممنوع چلچلی گرگان

این منطقه به دلیل نزدیكی به مركز استان و وجود قابلیت های بالقوه گردشگری در تمام فصول مورد بازدید مسافران قرار می گیرد و تنوع پوشش گیاهی و جانوری در آن باعث شده است كه در میان پژوهشگران به عنوان یكی از مراكز پژوهشی شناخته شود.

منطقه شکار ممنوع زیستگاه‌هایی با ویژگی‌های بارز است که جمعیت جانوری آنها به دلیل شکار بی رویه رو به کاهش است و به همین خاطر معمولا در این مناطق برای مدتی محدود و به طور معمول ۳ تا ۵ سال، شکار ممنوع می‌شود تا جمعیت جانوری ترمیم گردد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند