chelcheli-area3

منطقه حفاظت شده چلچلی گرگان

14889 ۱۳۹۵/۰۴/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

منطقه چلچلی، یکی از مناطق حفاظت شده شهر گرگان می باشد که از پوشش گیاهی و جانوری متنوع و رودها و چشمه های زیاد برخوردار می باشد.

منطقه شکار ممنوع چلچلی یکی دیگر از مناطق و جاذبه های طبیعی استان گلستان است که در جنوب شرق گرگان و در شرق منطقه حفاظت شده جهان نما واقع است. کوه و رودخانه چلچلی نیز در همین منطقه وجود دارد که نام منطقه حفاظت شده از همین کوه برگرفته شده است.

chelcheli-area2

منطقه حفاظت شده چلچلی گرگان دارای مسیر صعب العبور می باشد و به خاطر نبود همین دسترسی از طبیعتی بکر و دست نخورده برخوردار است.
این منطقه دارای مساحت 33100هکتار است. سرچشمه رودخانه قره سو از چشمه سارهای فراوان منطقه حفاظت شده تشکیل شده است.
منطقه حفاظت شده چلچلی یکی از بهترین مناطق زیست حیوانات مرال، شوکا، پلنگ، خرس، خوک وحشی، کبک دری، قوچ و میش، کل و بز و انواع پرندگان شاخه نشین می باشد.

chelcheli-area1

این منطقه به دلیل نزدیکی به مرکز استان و وجود قابلیت های بالقوه گردشگری در تمام فصول مورد بازدید مسافران قرار می گیرد و تنوع پوشش گیاهی و جانوری در آن باعث شده است که در میان پژوهشگران به عنوان یکی از مراکز پژوهشی شناخته شود.

منطقه شکار ممنوع زیستگاه‌هایی با ویژگی‌های بارز است که جمعیت جانوری آنها به دلیل شکار بی رویه رو به کاهش است و به همین خاطر معمولا در این مناطق برای مدتی محدود و به طور معمول ۳ تا ۵ سال، شکار ممنوع می‌شود تا جمعیت جانوری ترمیم گردد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید