موزه زرتشتیان کرمان

12972 ۱۳۹۵/۰۳/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تنها موزه مردم شناسی زرتشتیان در جهان، در خیابان ایرانشهر شهر کرمان واقع شده که به موزه و آتشکده زرتشتیان کرمان معروف است.

موزه زرتشتیان کجاست؟

ساختمان موزه زرتشتیان در کرمان در دو طبقه و به شکل دایره ساخته شده که در وسط آن ستون های بلند قرار گرفته است. طبقه دوم بنای آتشکده زرتشتیان مشرف به طبقه اول می باشد.

در موزه زرتشتیان اشیای مختلفی از جمله انواع آتشدان، روغن سوز، پیه سوز و چراغ لاله موجود است. لباس های زنانه با قدمت 50 تا 150 سال گویای پوشش زنان زرتشتی است که در پیشینه اسناد هخامنشی تا ساسانی دیده می شود. از انواع پوشاک زنانه که در موزه زرتشتیان موجود و از جلوه زیبایی برخوردارند می توان مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار را نام برد.

از قدیمی ترین اشیاء موزه مردم شناسی زرتشتیان کرمان می توان به کتاب دست نویس گاتاها با پیشینه بیشتر از 200 سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده 1207 اشاره نمود. هم چنین فرنورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و فرنورهای سرشناسانی چون ارباب کیخسرو شاهرخ، میرزا برزو آمیغی، کشور خانم و پور اندخت در بخش فرتور و اسناد موزه زرتشتیان نگهداری می شود.

در دهه سال 1370 به کوشش بهدینان فرزانه، هرمزدیار اشیدری و مهیندخت سیاوشیان ساخت آتشکده زرتشتیان کرمان آغاز گشت و تا سال 1380 به طول انجامید. به طور رسمی در سال 1384 هجری شمسی موزه و آتشکده زرتشتیان کرمان از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جشن تیرگان گشایش و آغاز به کار کرد.

همه ساله در ایام نوروز عده ای از جوانان فرهیخته کرمانی به راهنمایی بازدیدکنندگان موزه زرتشتیان و آتشکده می پردازند. این جوانان در طی سال با شرکت در کلاس های آموزشی موزه اطلاعاتی را در زمینه های آتش، آتشکده، آیین های دینی و سنتی، اشیا فرتورها و جامه های سنتی کسب می نمایند تا به صورت هماهنگ و یکپارچه دانسته هایشان را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهند.

در ضمن چند سالی است با تلاش این جوانان جایگاه بازدید افراد غیر زرتشتی از محل نیایش زرتشیان جدا شده تا  پیروان این دین کهن به نیایش در محیطی آرام بپردازند.

موزه زرتشتیان در کرمان یکی از جاذبه های گردشگری این استان می باشد که شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس موزه زرتشتیان کرمان : استان کرمان، شهر کرمان، میدان مشتاقیه، خیابان شهدا

عکس آتشکده زرتشتیان کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • مهناز سلاجقه

    با سلام
    مهناز سلاجقه هستم
    دانشجو کارشناس موزه از دانشگاه هنر اصفهان
    برای یک پروژه دانشگاهی نیاز به اطلاعاتی در مورد کتاب دتنویس گاتاها در موزه مردم شناسی زرتشتیان دارم خواهشمندم اطلاعاتی در مورد این کتاب به من داده شود .متشکرم