bashgol-area-1

منطقه حفاظت شده باشگل قزوین

17241 ۱۳۹۵/۰۸/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.3]

البرز کوه با رشته کوه های متعدد و به هم پیوسته سرشار از جاذبه های طبیعی است که در نوع خود بی نظیر و گاه بی بدیل هستند.
در هشت کیلومتری شهرستان تاکستان و در دامنه های جنوبی رشته کوه البرز مرکزی منطقه ای کوهستانی دشتی وجود دارد که محل زیست انواع گونه های گیاهی و جانوری است. در گذشته های دور در این منطقه روستای باشگل، روستایی آباد و برقرار بوده است که امروزه تنها ویرانه هایش به جای مانده است.

bashgol-area-5
در دوران جنگ تحمیلی، گونه های گیاهی و جانوری در کشور مورد تهاجم و تهدید نابود کننده ای از سوی برخی افراد قرار گرفتند. در سال ۱۳۶۵ و بر اساس سرشماری وحوش، تنها ۲۰ گوسفند وحشی در این ارتفاعات باقی مانده بود و همین امر موجب شد که این منطقه به محدوده شکار و تیراندازی ممنوع تبدیل گردید. با همت و تلاش محیط بانان و طی سال های بعد از آن، شمار وحوش منطقه رو به فزونی گذاشت تا جایی که در سال ۱۳۷۵ به منطقه حفاظت شده تبدیل گشت و محیطی امن و آرام برای زیست وحوش پدید آمد.

bashgol-area-8
امروزه منطقه حفاظت شده باشگل قزوین در شمار مناطق چهارگانه محیط زیست کشور درآمده و از جمله مکان های ویژه حیات وحش ایران محسوب می شود این یعنی حیات وحش باشگل به اندازه کافی غنی هست. در باشگُل، ۱۳ کوه وجود دارد و کوه بانچال با ارتفاع ۲۱۲۸ متر بلندترین آنهاست. این منطقه مجموعا ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد؛ دیاریست که در فصل پاییز، زمستان و بهار محلی امن برای زندگی گونه های جانوریست. در میان دشت های جنوبی منطقه آهو و در میان تپه ماهورهای مجاور، گوسفند وحشی، قوچ و میش زندگی می کنند. باشگل دیار چشم اندازهای زیباست و محلی که در آن انواع جانوران مانند روباه قرمز، گرگ، شغال، گراز، خرگوش، تشی، زرده بر، سمور سنگی و انواع پرندگان شکاری و مهاجر یافت می شود.

bashgol-area-12
گروه تولید فیلم مستند برای آشنایی با زندگی وحوش منطقه در میان تپه ها و دشتهای زیبای باشگل به ثبت و ضبط زندگی و شیوه های رفتار جانوران مشغول شدند. نکته مهم اینکه در باشگل کافیست شیب تپه ای را بپیمایی تا در آنسوی تپه شاهد گله بزرگی از وحوش باشی که در آرامش مشغول چرا یا استراحت هستند.

bashgol-area-15
همین ویژگی می تواند از نظر اکوتوریسم یک جاذبه ارزشمند و قابل دسترس برای علاقمندان به وحوش، دانشجویان و گروه های علمی باشد که به سهولت اقدام به بررسی و تحقیق در خصوص حیات وحش نمایند. منطقه حفاظت شده باشگل در قزوین موهبتی ارزشمند است و از جاذبه های گردشگری قزوین است که امروزه می تواند به عنوان یک قطب گردشگری در کشور محسوب شود.

ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های منطقه حفاظت شده باشگل قزوین را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

bashgol-area-2

bashgol-area-13

bashgol-area-17

bashgol-area-18

bashgol-area-20

bashgol-area-21

bashgol-area-6

bashgol-area-14

bashgol-area-11

bashgol-area-22

bashgol-area-3

bashgol-area-4

bashgol-area-7

bashgol-area-10

bashgol-area-24

bashgol-area-19

bashgol-area-23

bashgol-area-25

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید