birjand-castle-1

قلعه بیرجند

16369 2016/10/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]

به گواه تاریخ باستان و بر اساس آثار بدست آمده، انسان ماقبل تاریخ در منطقه بیرجند سکونت داشته و یا از این منطقه در گذر بوده است. در کتاب مُعجم البلدان اینگونه آمده است که زیباترین شهر قهستان بیرجند است. شواهد تاریخی گواهی می دهند که گروهی از اقوام ساگارتی که پارسی اصیل بوده اند و به صورت قبایل بزرگ کوچ رو زندگی می کرده اند در این منطقه رفت و آمد داشته اند. در مجموع می توان گفت که بیرجند از جمله شهرهای کهن و تاریخی ایران است.

birjand-castle-7
در مرکز شهر و بر بلندای تپه ای، این قلعه خشت و گلی چشم هر رهگذری را متوجه خود می کند؛ بله، همان قلعه بیرجند است. در زمان های قدیم این منطقه مورد هجوم و تعرض بیگانگان قرار می گرفت. ترکمن ها از مناطق شمالی به این شهر یورش می آوردند و اموال مردم را به غارت می برند.

birjand-castle-4
این لشکر کشی های ناجوانمردانه و غارت های پیاپی توسط بیگانگان مردم این دیار را بر آن داشت تا معماری خانه ها و سازه های خود را بر اساس اصول دفاعی طراحی کنند و بسازند. از همین رو عمات هایی با دیوارهای بلند و درب های بزرگ در این شهر ساخته شد. با روی کار آمدن دولت صفویه در ایران و بنا بر مدل حکومتی صفویان که بر پایه نظامی گری و محرمانه بودن اطلاعات و عملیات های پنهانی پایه ریزی شده بود اقدام به ساخت این قلعه در مرکز شهر کردند. این قلعه خشت و گلی به وسیله تونل هایی به خانه ها و عمارت های مهم در شهر راه دارد. اشراف و افراد مهم نظامی از مسیر این تونل ها به قلعه رفت و آمد می کردند و اخبار و اطلاعات مهم را در دریافت می کردند.

birjand-castle-12
 بنای تاریخی قلعه بیرجند که خشت و گلی می باشد از دوره صفویه تا پایان عصر قاجار در ایران چند بار مرمت و بازسازی شده است. نقل است که مارکوپلو جهانگرد معروف ایتالیایی به هنگام عبور از شهر بیرجند یکی دو روز را در این قلعه گذرانده و در سفرنامه خود از آن یاد کرده است. قلعه تاریخی بیرجند امروزه در شمار میراث فرهنگی در آمده است، از جاذبه های گردشگری بیرجند می باشد. همه روزه این شهر کهن پذیرای گردشگران داخلی و خارجی می باشد.
ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های قلعه تاریخی بیرجند را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

birjand-castle-11

birjand-castle-6

birjand-castle-5

birjand-castle-8

birjand-castle-9

birjand-castle-14

birjand-castle-15

birjand-castle-10

birjand-castle-2

birjand-castle-3

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید