بند دره بیرجند

17744 ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بند دره کجاست؟

بیرجند یکی از کویری ترین شهرهای ایران است که جاذبه های مختلفی را در خود جای داده است. بند دره بیرجند یکی از تاریخی ترین اماکن گردشگری ایران است که در این شهر قرار دارد و قدمت آن متعلق به دوران حکومت زندیه می باشد. بند دره در 5 کیلومتری خیابان مدرس و در بین رشته کوه های باقران قرار دارد. این سد یا دره در سال 1294 به دستور شوکت الملک ساخته شد و جز یکی از تاریخی ترین بندهای بیرجند است که در مناطق کوهستانی واقع شده است. این بند یک سازه وزنی می باشد که به منظور تقویت دیواره بند ساخته شده است و در وسط این دیوار یک در عمودی شکل وجود دارد که ارتفاعش 1 متر می باشد و در واقع دریچه ای برای داخل و خارج بند است.

عکس بند دره بیرجند

تاج بند دره بیرجند 31 متر عرض  دارد که برابر با 3 تا 5 متر است و برای ساخت آن از مصالحی همچون ملات آهک، ساروج، سنگ و آجر استفاده کرده اند. نمای بیرونی این بند سراسر از آجر ساخته شده و ارتفاعش از کف دره 15 متر می باشد. این سد در واقع یکی از نقاط گردشگری استان خراسان جنوبی و بیرجند به شمار می رود و یکی از مهم ترین ویژگی هایش این است که مواد اولیه برای ساخت آن سنگ های کوهی و آجر و ملات ساروج بوده است. بر اساس برنامه ریزی های بلند مدتی که مسئولین انجام داده اند قرار است در آینده ای نه چندان دور در اطراف این سد برای رفاه حال گردشگران امکانات ویژه ای نظیر کافه، رستوران و شهر بازی و مسیرهایی برای کوه پیمایی و هتل هایی برای اقامت ساخته شود.

بیرجند جزء دومین شهرهای کویری ایران است و این یعنی در فصول مختلف سال آب و هوایی بسیار متفاوت دارد که ممکن است اگر بدون آگاهی قبلی از شرایط آب و هوایی به آن سفر کنید به شدت اذیت شوید. از آن جایی که بیرجند هم استانی کویری است اگر می خواهید کویر نوردی کنید، پس پیشنهاد می کنیم که حتما در فصل پاییز به این شهر سفر کنید.

اما اگر فقط قصدتان بازدید و گشت و گذار از اماکن دیدنی بیرجند است، پیش پیشنهاد می کنیم که در فصل بهار یعنی از فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه را انتخاب کنید، چراکه در این فصل آب و هوا نه گرم و است و نه سرد و همه چیز نسبتا معتدل می باشد و شما می توانید بهترین مناظر طبیعی را در اطراف سد یا بند دره شهرستان بیرجند تماشا کنید. هچنین برای سفر به این شهر هم راه های مختلفی وجود دارد. اگر مبدا اصلی تان تهران باشد و با خودروی شخصی اقدام به سفر کنید فاصله تهران به بیرجند از لحاظ زمانی حدود 12 ساعت طول می کشد.

همانطور که در قسمت بالا هم اشاره ای کردیم این سد قدمتی تاریخی دارد و به عنوان بزرگترین بندهای کوهستانی ایرانن محسوب می شود. بند دره بیرجند استان خراسان جنوبی در سال 1381 با شماره ثبت 4816 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت ملی رسیده است. و شما می توانید در تور بیرجند گردی از این مکان دیدن کنید.

ادرس بند دره بیرجند: خراسان جنوبی، بیرجند، 5 کیلومتری انتهای خیابان مدرس، رشته‌کوه باقران، دریاچه و بند دره

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید