خانه مناف زاده اردبیل

18914 2019/01/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت خانه مناف زاده اردبیل به بیش از 100 سال پیش و دوره قاجار برمی گردد.

خانه مناف زاده کجاست؟

استان اردبیل از جمله استان های واقع در شمال غربی کشور می باشد. این استان سرشار از جاذبه های طبیعی می باشد که هرساله هزاران گردشگر را به سوی آن می کشاند. اما در کنار این جاذبه ها، اردبیل به دلیل قدمت بالایی که دارد، جاذبه های تاریخی ارزشمندی را در خود جای داده است که این جاذبه ها در جذب گردشگر به سوی اردبیل نقش مهمی را بازی می کنند. در این مقاله می خواهیم به برسی یکی از بناهای تاریخی این استان که در مرکز آن واقع شده است بپردازیم. این بنا، خانه مناف زاده اردبیل نام دارد که ساخت آن به بیش از 100 سال پیش برمی گردد و در نزدیکی میدان سرچشمه قرار گرفته است.

پلان خانه مناف زاده اردبیل

اگر بخواهیم به برسی پلان خانه مناف زاده اردبیل بپردازیم، باید بگوییم که این خانه 1303 متر مساحت دارد که حاج محمد علی معماری به درخواست حسین قلی صادقی آن را بنا کرده است. این خانه پلانی مستطیلی شکل دارد و باغ آن به صورت کوشک مانند ساخته شده است. بخش شمالی و جنوبی خانه دارای اختلاف سطح هستند و این موضوع باعث شده است که بخش جنوبی یک طبقه و بخش شمالی دو طبقه به نظر برسد. علاوه بر این از یک سو بخش جنوبی شبیه زیرزمین و از سوی دیگر شبیه همکف می باشد. این خانه نمایی آجری دارد و به شکل هره چینی آجری تزیین شده است.

عکس خانه مناف زاده

خانه تاریخی منافزاده پس از مدتی توسط بانک ملی به ساواک اجاره داده شد و عده ای بر این عقیده اند که ساواک از این خانه جهت شکنجه زندانیان استفاده می کرده است. این خانه در حال حاضر در اختیار حوزه هنری استان اردبیل می باشد.

خانه مناف زاده در اردبیل به عنوان اثر یک تاریخی در تاریخ 12 بهمن ماه سال 1381 با شماره ثبت 7401 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید که شما می توانید در تور اردبیل گردی از این مکان بازدیدبه عمل آورید.

آدرس خانه مناف زاده : استان اردبیل، شهر اردبیل، میدان سرچشمه، کوچه رحمانی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید