سد شهر چای ارومیه

12419 2019/05/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

سد شهر چای کجاست؟

سد شهر چای واقع در 12 کیلومتری غربی شهرستان ارومیه است ، ارتفاع سد شهرچای ارومیه 84 متر بوده و قابلیت ذخیره 221 میلیون متر مکعب آب برای تامین 12500 هکتار اراضی کشاورزی مناطق پایین دست ارومیه و آب شرب و همین طور صنعت شهر ارومیه بر روی رودخانه شهر چای ساخته شده است.

پس از گذشت سال ها سد شهر چای ارومیه به یکی از مناطق گردشگری شهر ارومیه تبدیل شد و یک مکان عالی برای کسانی که به طبعیت علاقه مند هستند می باشد. هرساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی و دوست داران طعیبت برای دیدن مناظر بکر این منطقه به آن جا رفته و از جاذبه های زیبای گردشگری آن نهایت لذت را می برند. انتهای دریاچه سد شهر ارومیه درمجاور شهر کوچکی با نام سیلوانا قرار دارد که در 30 کیلومتری ارومیه واقع شده است. که مکانی بسیار آرامش بخش برای افرادی است که به قول معروف می خواهند در طبیعت ریلکس کنند.

صدای دلنشین امواج آب در ماه های غیر تعطیل و روزهایی که رفت و آمد کمتری به این منطقه می شود موجب شده تا آرامش این مکان را چند برابر کند. همچنین در مجاور این دریاچه سد شهر چای در ارومیه، کوه هایی پوشیده از برف قرار دارند که جذابیت چشم گیری به آن می بخشد. جاده این منطقه بدون هیچ ناهمواری بوده و کاملا آسفالت شده و تردد در آن بسیار راحت است.

لازم به ذکر است که بدانید آب و هوای این منطقه تقریبا کوهستانی و سرد است و بازدید از این دریاچه آن هم در فصل زمستان ممکن است کمی دشوار باشد زیرا جاده های ممتهی به این دریاچه به دلیل بارندگی و کولاک ، رفت و آمد را سخت تر می کند.

آب سد خاکی شهر چای ارومیه از رودخانه شهر چای تامین می شود، این رودخانه از ارتفاعات شهیدان، خلیل، زینه تا بوتان، سرچشمه گرفته و همچنین روستاهای بسیار زیادی را در سر راهش سیراب می کند و موجب جلوه های طبیعی بسیار زیبایی می شود که در نوع خود بسیار منحصر به فرد می باشد. شما می توانید در تور ارومیه گردی از این جاذبه طبیعی دیدن کنید.

آدرس سد شهر چای ارومیه: آذربایجان، ارومیه، 12 کیلومتری غرب شهر ارومیه، سد شهر چای ارومیه

عکسهای سد شهر چای ارومیه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید