پارک ائل گلی تبریز

21280 ۱۳۹۴/۱۲/۱۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

عمارت ائل گلی یکی از گردشگاه ها و بناهای دلکش تبریز است که گردشگران زیادی برای دیدن این منطقه زیبا می آیند. تاریخچه ائل گلی تبریز به دوران قاجار بر میگردد.

پارک ائل گلی تبریز کجاست؟

یکی از مهم ترین گردشگاه های شهر تبریز، منطقه زیبای پارک ائل گلی در تبریز می باشد. این منطقه به شاه گلی نیز معروف بوده و به معنای استخر شاه ترجمه شده و در واقع در زبان ترکی گول به معنی استخر می باشد. آغاز ساخت بنای آبگیر ائل گلی تبریز مربوط به زمان پادشاهی آق قویونلو و گسترش آن به دوران صفویه نسبت داده اند.

شاه گلی تبریز، بزرگترین منبع ذخیره آب برای آبیاری زمین های شرقی تبریز تا تهران تا قبل از به روی کارآمدن حکومت صفویان بود. در زمان صفویه، شن و ماسه های موجود در اطراف و فضای داخلی دریاچه را خارج نموده و در اطراف آن دیواره ای سنگی ایجاد نمودند.

در زمان قاجاریه خیابان هایی برای گذر مردم در اطراف استخر ساخته شد که در پیاده روهای آن درختان متعددی شامل بیدمجنون، درختان تبریزی و گل های اطلسی کاشتند. در زمان پهلوی، ائل گلی به یک گردشگاه عمومی زیر نظر شهرداری تبریز تبدیل گشت.

معماری ائل گلی تبریز

عمارت کلاه فرنگی باغ شمال تبریز به صورت هشت ضلعی بوده و در مرکز استخر ائل گلی قرار گرفته است. این بنا به کاخ ائل گلی معروف می باشد و اینک به شکل یک تالار پذیرایی کاربرد دارد. ساختمان خشتی عمارت کلاه فرنگی در سال 1346 توسط شهرداری تبریز تخریب گشت و به یک ساختمان زیبا و مقبول تبدیل شد.

پلان ائل گلی تبریز

مساحت پارک ائل گلی تبریز بیش از 5 هکتار می باشد. دریاچه شاه گلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به دریاچه مردم تغییر نام داد. آب این دریاچه از طریق یکی از شعب رودخانه لیقوان تأمین می گردد.

تپه ای بلند و دارای جنگل و آبشارهای مصنوعی متعدد، منظره دل انگیزی را در بخش جنوبی دریاچه ائل گلی ایجاد نموده است. دریاچه ائل گلی تبریز در هنگام فصل زمستان نمایی جالب از یخ و آب را به رخ می کشد. در دریاچه امکان قایقرانی و در محوطه آن شهربازی ائل گلی تبریز و مسافرخانه های متعددی برای گردشگران فراهم شده است.

در منطقه گردشگری پارک ائل گلی تبریز، اولین اینترنت پارک کشور برای گردشگران از طریق سرویس اینترنت بی سیم فراهم شده است. همچنین در مجموعه تفریحی ائل گلی تبریز اولین کیوسک اطلاع رسانی و گردشگری مبتنی بر وب در کشور ایجاد شد که اطلاعات متعددی شامل تاریخچه مجموعه، مراکز تجاری، مراکز تفریحی، بازارها، موزه ها، پارک ها و مراکز اقامتی را در اختیار گردشگران و مسافران قرار می دهد.

ائل گلی در تبریز یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی این شهر به شمار می رود که در 27 بهمن سال 1387 و با شماره ۲۴۷۷۴ به ثبت آثار ملی رسیده است و شما می توانید در تور تبریز گردی از این مکان هم بازدید کنید.

آدرس پارک ائل گلی در تبریز : خیابان فردوس

عکسهای ائل گلی تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید