تاریکه بازار کرمانشاه

15089 ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه تاریک بازار در کرمانشاه به حدود 200 سال قبل باز میگردد.

تاریک بازار کجاست؟

تاریک بازار کرمانشاه درخیابان مدرس شهر کرمانشاه که یکی از این خیابان های اصلی بازار شهر می باشد، واقع شده است. استان کرمانشاه یکی از زیباترین استان های ایران است، استانی که از طبیعت بکری برخوردار میباشد و مکان های تاریخی و دیدنی بسیاری دارد. تعداد زیاد این مکان ها دلیلی شده تا گردشگران را به سوی خود جذب کند.

عکس تاریکه بازار کرمانشاه

یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه تاریک بازار است. هرگردشگر و توریستی که به این شهر پا میگذارد حتما به دیدن تاریک بازار نیز میرود. پیشینه تاریخی تاریک بازار در کرمانشاه به دویست سال قبل بازمیگردد، حاکم آن زمان که محمد علی میرزای دولتشاهی بود که دستور به ساخت این بازار زیبا را صادر کرد.

در سال 1312 حاکم کرمانشاه تصمیم گرفت که خیابان مدرس را ایجاد کند، تا قبل از آن شهر تقریبا بازاری نداشت با ایجاد خیابان مدرس، تاریک بازار به دو قسمت تقسیم شد زیرا خیابان از وسط آن باید عبور میکرد. قسمت بالایی آن در نزدیکی مسجد جامع کرمانشاه قرار دارد و قسمت پایینی آن در سمت سبزه میدان است. البته مدتی بعد، قسمت غربی بازار به خاطر ایجاد گذرگاه جوانشیر از آن جدا شد. در حال حاضر تاریک بازار دارای چهار بخش است.
تاریک بازار کرمانشاه از هجده رده تشکیل شده و ساختار بازار به صورت عمودی پیش رفته است و مکان های همگانی در دو طرف آن قرار گرفته اند. تمام کوچه های تاریک بازار بهم متصل هستند و افراد می توانند به راحتی به همه جای آن دسترسی داشته باشند.

راسته های بازار به قسمت های مختلفی تقسیم شده است و این بخش ها هرکدام برای شغلی خاص در نظر گرفته شده اند، البته گاهی با توجه به افراد آن راسته نیز نام گذاری می شدند. بازار ترکها، نان برنجی پزها، مسگرها، حوری آباد، آهن سازها، توپخانه و… از راسته های تاریک بازار هستند که البته اصلی ترین بازار طلا فروش ها می باشد که اکنون هم مردم کرمانشاه اغلب طلای خود را آنجا خرید و فروش می کنند.

دالان در واقع یک راه برای ارتباط خارج و داخل ساختمان است و اغلب ناحیه ای کوچک است که بخشی را به بخشی دیگر مرتبط میکند. دالان معروفی که در تاریک بازار کرمانشاه وجود دارد، دالان وکیل الدوله است. که این دالان ناحیه سراج ها را به وکیل الدوله وصل کرده است.

در محل اتصال بازارهای زرگرها، زین فروش ها، مس سازها و کتابفروش ها چهارسویی ایجاد شده که این چهارسو دارای گنبدی بسیار زیبا است. قیصریه قسمتی در تاریک بازار است که مشاغل حساس که کارشان ظریف بوده در آنجا مشغول به کسب و کار شده اند. بخش دیگری که همانند قیصریه حائز اهمیت است تیمچه می¬باشد که افراد در این ناحیه قالیچه ها و گلیم های دست بافت خود را برای فروش می آوردند.

در تاریک بازار مساجدی نیز احداث شده است، هرچند که مساحت این مساجد گسترده نیست اما از ساختار زیبایی برخوردار می باشند و محلی برای راز و نیاز مردم و کاسبان هستند. بنکدارها، عمادالدوله و فیض مهدوی تعدادی از این مساجد هستند.

درگذشته چون مردم از روستاها برای خرید به تاریک بازار می آمدند چند ساعتی را در این بازار می گذراندند و همین موضوع باعث ایجاد قهوه خانه هایی در بازار شده بود. البته مکان هایی دیگر مانند حمام و سلمانی ها نیز در بازار وجود دارند.

در سال های گذشته با پدید آمدن بازارهای دیگر در شهر کرمانشاه، تاریکه بازار از رونق افتاده بود اما درسال 1387 با بازسازی مجددی که انجام دادند دوباره رونق خود را بدست آورد و روزانه صدها نفر به این بازار میروند.

تاریک بازار از جاذبه های تاریخی کرمانشاه است که در سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران با شماره 1944 به ثبت رسیده است و شما می توانید در تور کرمانشاه گردی از این بازار دیدن کنید.

آدرس تاریکه بازار کرمانشاه: کرمانشاه، خیابان مدرس، تاریک بازار

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید