آب انبار شش بادگیر یزد

15996 ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آب انبار شش بادگیر، یکی از آثار تاریخی دوره معاصر شهر یزد می باشد. تاریخچه آب انبار شش بادگیر یزد مربوط به 180 سال پیش و در دوره قاجاریه بنا شده است.این بنا همانند دیگر آثار تاریخی با گذر زمان دچار خرابی شده به همین خاطر در سال 1371 هجری قمری در آن مرمت صورت گرفته است.  

آب انبار شش بادگیر کجاست؟

آب انبار شش بادگیر یزد، شامل دو ورودی در دو سمت شمال و جنوب است که برای دسترسی به راه پله های ورودی از دو سمت مخزن که در امتداد هم اند می توان راه پیدا نمود. راه پله ها دارای دو قسمت روباز و سر پوشیده می باشند که در ابتدای بخش سرپوشیده سردر ورودی مشاهده می شود. از بخش ورودی جنوبی و با طی کردن 55 پله می توان به مخزن رسید.

معماری آب انبار شش بادگیر یزد

یک هشتی با کف آجر فرش در جلو سردر پله های میانی وجود دارد. پلان مخزن آب انبار به شکل مدور بوده که بر رویش 6 بادگیر هشت وجهی قرار داده شده است. نیمی از بادگیر ها متعلق به بنای اولیه آب انبار و نیم دیگر مربوط به زمان ترمیم و بازسازی بنا می باشد.

اگر کمی نظاره گر شکل ساخت بادگیر ها باشید، متوجه خواهید شد که تعدادی از بادگیر ها با بقیه متفاوت بوده، که بادگیر های جدید به دست هنرمندان استاد علی سیاه و استاد غلامرضا ساخته شده اند.

از آن جا که شهر یزد به عنوان شهر کویری مطرح است وجود آب انبار در این نوع شهر ها بیش از هر جای دیگر احساس می شود.

پلان آب انبار شش بادگیر یزد

حجم مخزن آب انبار شش بادگیری در یزد دو هزار مترمکعب، ارتفاع آن 6,12 می باشد. شیر مخزن در بخش ورودی شمالی است. با توجه به نسبت مخزن شیر، دو ورودی آب انبار قرینه هم می باشند. دو عدد شیر در مخزن مشاهده می شود که یکی برای استفاده مسلمین و دیگری برای مذهب زرتشتی است. پلان گنبد آب انبار شش بادگیر تخم مرغی شکل است. بادگیرهای آب انبار دارای ارتفاع 10 متر می باشند.

آب انبار شش بادگیر یزد به دلیل شرایط اقلیمی و با توجه به جهت باد به شکل هشت وجهی و در این ناحیه هستند. بعلت وجود شش بادگیر این نام بر روی آب انبار گذاشته شده است. در شهر بادگیر ها (یزد) بیش از 75 آب انبار وجود دارد. که مهم ترین آن ها آب انبار شش بادگیر می باشد.

آب انبار شش بادگیر یزد یکی از جاذبه های تاریخی استان یزد می باشد که در تاریخ ۴ فروردین ۱۳۵۷ با شماره ثبت ۱۶۰۰ به‌ فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و شما می توانید در تور یزد گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس آب انبار شش بادگیر یزد : استان یزد، شهر یزد، خیابان دهم فروردین، محله و کوچه شش بادگیر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید