برزک کاشان

13472 2019/02/25
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

برزک کجاست؟

یکی از شهر های استان اصفهان در قلب ایران برزک است. این جمعیت ۴۵۸۸ نفره در قسمت برزک کاشان، شهرستان کاشان قرار گرفته اند. شهر برزک با ۷۰٪ سهم گل بیشترین بهره را در محوطه کاشان از گل برده است. همینطور، با دارا بودن کارگاه های صنعتی و سنتی گلاب گیری بهره وری قابل ملاحظه ای از گل و گلاب در ناحیه کاشان دارد.

پایتخت عرق گل در ایران شهر برزک است. شهر کوچک کوهستانی خیلی قشنگ با باغ ها و چشمه های انبوه و کشتزارهای عظیم گل محمدی که هر تماشاچی را خیره و شیفته خود می کند. اسم این شهر برزک است. این شهر عضو اندک شهرهایی است که چهار فصل مختلف و تماشایی دارد. به همین دلیل می توانید برای سفر خود این شهر را انتخاب کنید، اما بهترین ماه برای تماشا کردن بوستان های گل محمدی و گلاب گیری فصل اردیبهشت می باشد.

توقف گاه بوم گردی آویلا جزو خوب ترین توقفگاه های این ناحیه می باشد که در سال های فراوانی از شهروندان ایرانی و خارجی پذیرایی کرده است. آویلا اسم منطقه ای از بوستان های برزک می باشد که در محدوده ابن توقفگاه وجود دارد و اسم آن را پس از اصلاح خانه انتخاب کرده اند تا از یاد نرود. شهر برزک درخت های گردو، بادام و شاه توت را دارا است. برزک جزو بزرگترین منبع خلق شاه توت و پخش آن در ناحیه است. آب و هوای این شهر مناسب است اما در زمستان هوای آن سرد می شود.

در قسمت جنوب غربی کاشان و در پایین کوه هاب مرتفع کرکس دره عظیم و وسیعی قرار دارد به اسم برزک. پیشرفت طولی شهر در راه دره ای با طراوت، وجود سرچشمه های فراوان با آب قابل ملاحظه که موجب توسعه بوستان های میوه در درازای دره شده است، باعث افزایش زیبایی های آن شده است. زیارتگاه امامزاده سراج الدین بن موسی بن جعفر، حمام زمان صفویه، آب انبار قاجاریه، آسیاب آبی کهنه، کوه پایه قدیمی قلعه و … از نشانه های قدیمی و تماشایی این شهر هستند.
دیرینه برزک به ۵۰۰ سال قبل بر می گردد که ۴ کوه مرتفع مثل نگین زمردین را در خود قرار داده است.
علت پر آب بودن همیشگی چشمه های این منطقه بارش فراوان برف است.

مشاغلی که در شهر برزک وجود دارد عبارت است از قالی بافی، کشاورزی، باغداری، دامداری، زنبور داری، گلاب گیری و …
کشاورزی برزک معمولا باغداری می باشد و فرآورده های آن هم اقسام سرو درختی است مثل درخت گردو، آلو، بادام، شاه توت، زرد آلو، قیصی، سیب، انگور و…. است. در مجموع ۶۵۰ هکتار از زمین های برزک به رشد گل محمدی مختص یافته است.
یکی دیگر از علت های محبوبیت برزک در میان مردم علاوه بر گل محمدی، شاه توت برزک است. تقریبا ۵ هکتار از قسمت های زمین برزک نیز از درختان شاه توت تشکیل شده است که مقدار تولید شاه توت در سال به ۱۰۰ تن می رسد. آلوزرد برزک که آن را با نام آلوی خیگی و آلوی مرغی می شناسند در میان مردم شهرت بسیاری دارد که متاسفانه در این سال های آخر تولید آن به طور مشهودی پایین آمده است.

از نمونه صنایعی که در این ناحیه وجود دارد می توان قالی بافی و گلاب گیری که به دو شکل صنعتی و سنتی فعالیت دارند را نام برد. در این ناحیه تقریبا ۸۵۰ کارگاه قالی بافی خانگی وجود دارد.

جاذبه های گردشگری و تاریخی برزک کاشان:

  • تپه تاریخی قلعه بزرگ کاشان
  • غار برزک در تپه تاریخی قلعه برزک
  • جاده تفریحی توریستی سعدآباد برزک
  • تفرجگاه چشمه احمدآباد
  • آسیاب آبی سعدآباد و تفرجگاه جنب آن
  • حمام دوره صفویه برزک
  • امامزاده سراج الدین ابن موسی بن جعفر
  • موزه مردم‌شناسی برزک
  • آب انبار سردل برزک
  • آسیاب خاتونی برزک

روستای برزک کاشان یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی استان اصفهان است که شما می توانید در تور کاشان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس: کاشان، 45 کیلومتری جنوب غربی کاشان، روستای برزک

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید