چاه تلا لافت هرمزگان

9760 2019/04/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه چاه تلا لافت هرمزگان به دوران پس از اسلام مربوط میشود.

چاه های تلا لافت کجاست؟

یکی از جاذبه های تاریخی کشورمان ایران چاه های تلالافت است که قدمت آن به دوران پس از اسلام برمی گردد و در روستای لافت جزیره قشم استان هرمزگان و بندر لافت پشت قلعه نادری قرار گرفته است. در حقیقت این چاه های زیر گروهی از ک.لغ ها به حساب می آیند با این اختلاف که عمق آن ها بیشتر است.

عکس چاههای تلا لافت

چاه های تلالافت داخل یک حفره عظیم قرار گرفته اند که شیب معمولی تپه های سنگی اطراف رو به حفره دارد اگرچه بعضی از چاه ها هم در بالای حفره و روی شب تقریبا ملایم شرق حفره قرار گرفته اند. به گوش می خورد که تعداد این چاه ها در زمان های قدیم به تعداد روزهای سال کبیسه 366 چاه وجود داشته است که با گذر زمان شیب 266 تا از آنها پر شده و امروزه تقریبا 100 چاه آن به جا مانده است.

عمر این چاه ها تقریبا به 400 سال می رسد که در سال 976 ه.ش بنا به فرمان حکمران آن دوره لافت خواجه کریم جهت رفع کمی آب و رهایی اهالی از کمبود آب به وسیله خدمتکاران او حفاری شده است. به دلیل اینکه چاه های لافت در تخته سنگ ها حفر شده اند و چون شیب همه تپه های اطراف به سمت گودال است همه ی چاه ها از آب پر می شوند.

مدت زمان برداشت آب از چاه ها تقریبا یک سال طول می کشد، عمق چاه های درون گودال به طور میانگین 2 تا 3/5 متر و عمق چاه های بالای گودال بین 5 تا 6 متر است. طریقه انتقال آب توسط زنان و دختران اهالی روستا به وسیله کوزه و مردان به وسیله کندیل چوبی که بر روی پشت خود می گذارند و از دو طرف کندیل سطلی با طناب آویزان شده حمل می کنند.

خارج از این مجموعه و در قسمت پشت که ابتدای روستای لافت است تعداد دیگری چاه به چشم می خورد. آب این چاه ها شور است و برای چهارپایان مورد استفاده قرار می گیرد در زمان های قدیم این چاه ها نگهبان آب داشته اند و عموما این نگهبانان را از میان زنان انتخاب می کردند و اغلب آنها پیرزنان لافتی بودند و تاکنون مردمان این روستا آخرین نگهبانان را به خاطر دارند شریفه بشیر و کتی تی از جمله نگهبانان آب این چاه ها بوده اند.

نگهبانان آب وظیفه مدیریت برداشت آب از چاه ها را به عهده داشته اند و در برخی از سال ها که مردم با کمبود آب مواجه می شدند تلاش می کردند که آب این چاه ها را به طور عادلانه بین اهالی روستا پخش کنند. در زمان های قدیم تمام مردمان روستا برای پاکیزه سازی چاه ها اقدام می کردند اما در این سال های اخیر افرادی موظف بودند این کار را انجام دهند از جمله این افراد می توان زنده یاد محمد صابرپور را نام برد که زحمت های فراوانی در این خصوص متحمل شده بود.

در قسمت های دیگر معمولا نام چاه ها از به وجود آورندگان خود برداشته شده اما چاه های تلا براساس شکل و خصوصیات دیگری که برای آنها قائل بودند نام گذاری شده اند. نام های دیگر چاه های تلا از جمله چاه های طلا، چاه های تل آب و چاه های بندر لافت است که از تلفیق واژه تل آب به معنای آب گرفته از شیب تل ساخته شده است.

چاه های تلا لافت قشم یکی از جاذبه های استان هرمزگان است که در 27 دی 1377 با شماره 2195 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس چاه های تلا لافت : استان هرمزگان، جزیره قشم، چاه تلالافت

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید