bardestan-1

مسجد جامع بردستان بوشهر

13570 2016/11/13
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مسجد بردستان به قرون اولیه اسلام می رسد که در سال متفاوت این مسجد تعمیر و مرمت شده است. طی اسناد و کتیبه های موجود می توان تاریخ تعمیر برای مسجد را در سال 852 هجری بیان کرد. اولین بنای مسجد را به عمر بن عبدالعزیز نسبت می دهند و حاجی ابوبکر شاه آن را مرمت کرده است.

مسجد بردستان کجاست ؟ این سوال شاید در ذهن شما نیز ایجاد شود که مسجدی با این قدمت در کجای ایران زمین است. مسجد بردستان بوشهر یکی از مساجد کهن این استان می باشد، که به طور دقیق بر روی تپه ای در شهر بردستان واقع گردیده است.

تاریخ مسجد بردستان به دوران اسلام باز می گردد، این مسجد یکی از قدیمی ترین آثاری است که از آن دوران در بوشهر بجا مانده و دارای قدمت بیش از 1000 سال می باشد. بعضی از محققان و باستان شناسان این مسجد را قدیمی ترین بنای اسلامی می دانند.

bardestan-3

مسجد جامع بردستان بر روی تپه ای مشرف به شهر بردستان واقع شده که در مجاورت این شهر می باشد. این مسجد به شیوه مساجد برونگرا ساخته شده و فاقد حیاط مرکزی است. نمای بیرونی سفید رنگ است و دارای گچبری های تزئیناتی می باشد، تزئینات داخل مسجد نیز بسیار زیبا و شگفت انگیز است از جمله مقرنس های سقف شبستان آن.

در کنار مسجد بردستان بوشهر یک گورستان بسیار قدیمی وجود دارد که تاریخ ثبت شده بر روی سنگ قبر های آهکی به زبان های عربی و کوفی می باشد. این اثر ملی به تاریخ 1377 و با شماره 2060 به ثبت آثار ملی رسیده است.

bardestan-4

معماری مسجد بردستان از دوره های معماری اسلامی ایران تبعیت می کند و از یک عمارت مربع مستطیل تشکیل شده که دارای مدخلی کوچک و شبستانی وسیع است. برای هواگیری و تهویه در شبستان روزنه هایی درگاه مانند ایجاد کرده اند که دارای تزئینات گچبری می باشد. بادگیر موجود در مسجد به دلیل اقلیم و آب و هوای گرم و مرطوب جنوب کشور ساخته شده که موجب تهویه و خنکی هوای داخل و مطبوع سازی آن می گردد. ورودی مسجد در شرق بنا می باشد که دارای یک شبستان، محراب و دو اتاق مجاور است.

آدرس مسجد بردستان : استان بوشهر، شهرستان دیر، تپه ای مجاورت بردستان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید