روستای شالان کرمانشاه

15992 2018/02/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 4.4]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

شالان با طبیعت منحصر به فرد خود یکی از روستاهای شهرستان اسلام آباد غرب و منطقه دالاهو می باشد که به بهشت کرمانشاه مشهور است. امکان دسترسی به این روستا از سمت شهرهای سرپل ذهاب، کرند غرب، گیلانغرب و کرمانشاه وجود دارد. روستای کوهستانی شالان از سمت جنوب شرقی به ارتفاعات بانه ریز، از جنوب به ارتفاعات زنگ علیان و از سمت شمال و شمال شرق به ارتفاعات دالاهو محدود می شود. رودخانه پر آب الوند نیز در جنوب روستا جریان دارد. این روستا علاوه بر برخورداری از طبیعت زیبا و منحصر به فرد، از پیشنیه کهن تاریخی نیز برخوردار است. اغلب بناهای آرامگاهی روستای شالان متعلق به دوران صفویه می باشد و به دستور شاه عباس بنا گردیده است.مرمت این بناها نیز در دوران قاجار صورت گرفته است.

عکس روستای شالان

مسجد عبداله بن عمر که جزو مساجد باشکوه صدر اسلام در ایران است به همراه مقبره ابودجانه، بابا یادگار، مقبره بابا شیخ، مقبره بابافقی و مقبره شیخ بایزی از جمله جاذبه های این روستای تاریخی هستند. دیگر جاذبه تاریخی مشهور روستای شالان، ویرانه های قصر یزدگرد است که قدمت آن به دوران ساسانی بر می گردد. این بنای تاریخی در دامنه بلندترین کوه منطقه قرار دارد و توسط حصاری با برج های نیم دایره ای شکل محصور گردیده است. فاصله برج ها از یکدیگر بین 6 تا 16 متر می باشد.

بی شک وجه تمایز روستای شالان با دیگر روستاهای کرمانشاه را می توان در بافت مسکونی خانه های آن جستجو کرد. خانه های روستای شالان با بافت متراکم، بر روی کوه پایه ها بنا شده و جلوه خاصی به منطقه بخشیده است. سقف خانه ها نیز مسطح بوده و توسط تیرهای چوبی و کاهگل پوشیده شده اند. برخورداری از ایوان، خصوصیت دیگر خانه های روستای شالان است.

جاذبه های روستای شالان فقط مختص به آثار تاریخی نیست. این روستا به دلیل برخورداری از شرایط آب و هوایی مناسب، دارای مکان های طبیعی و تفریحی زیادی نیز می باشد. وجود چندین چشمه و سرچشمه رودهای کوچک در کوهستان های اطراف، دره های عمیق و جنگل های انبوه و گسترده گردو و انجیر، به همراه پوشش سبز گیاهان مرتعی، جلوه ای خاص به این منطقه بخشیده و طبیعتی منحصر به فرد را ایجاد کرده است. همین امر باعث شده تا این روستا جزو لیست روستاهای هدف گردشگری استان کرمانشاه قرار گیرد و گردشگران بسیاری را در فصول بهار و تابستان به خود جذب کند.

جاذبه طبیعی دیگر روستای شالان آبشار پیران می باشد که در حدفاصل 4 کیلومتری روستا قرار گرفته است. روستای شالان در ارتفاع 1070 متری از سطح دریا قرار دارد و آب و هوای آن در فصول بهار و تابستان نسبتا خنک می باشد ولی در فصول سرد سال به دلیل کوهستانی بودن پوشیده از برف است. مردم روستای شالان مسلمان و اهل تسنن هستند و به زبان کردی تکلم می کنند. نشاط آوران بازدید از روستای شالان که یکی از جاذبه های گردشگری کرمانشاه می باشد را به شما توصیه می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید