تونل کوهرنگ

18784 ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 4.7]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پس از احداث اولین تونل کوهرنگ توسط مهندسان مشاور الکساندر گیپ در سال 1332 و جاری شدن آب در آن، آبشار تونل کوهرنگ به وجود آمد. نخستین بار در دوران صفویه ایده ساخت این تونل برای انتقال آب کوهرنگ به زاینده رود مطرح گشت که با مرگ شاه عباس به دست فراموشی سپرده شده بود.

استان چهارمحال و بختیاری به داشتن چشم اندازهای طبیعی بی نظیر معروف است. در این بین اما مناظری وجود دارند که تلفیق از زیبایی طبیعت و ساخته های دست بشر هستند. آبشار تونل کوهرنگ که در نتیجه جاری شدن آب در تونل کوهرنگ به وجود آمده، یکی از همین موارد است. این تونل که با عنوان سد کوهرنگ نیز شناخته می شود، در دشت زیبایی در نزدیکی روستای چلگرد احداث شده که در کنار آبشار منظره بی نظیری را خلق کرده است.

در اواخر حکومت شاه عباس صفوی ایده انتقال آب رودخانه کوهرنگ به زاینده رود مطرح شد. طرح آغاز شد و پیشرفت هایی هم داشت که نشانه های آن هنوز هم در گردنه کارکنان پا برجاست. اما با مرگ شاه عباس این طرح به دست فراموشی سپرده شد تا این که در سال 1332 دوباره مطرح گشت. ساخت تونل های دوم و سوم کوهرنگ پس از انقلاب اسلامی آغاز شده است که تونل دوم در سال 64 به بهره برداری رسید و عملیات تونل سوم همچنان ادامه دارد.

آبشار کوهرنگ در تمام فصول سال دیدنی است. اگر در فصل بهار و تابستان از آن دیدن کنید سرسبزی و طراوت مناظر اطراف در کنار چشم اندازی که آبشار به وجود می آورد فوق العاده است.

اگر تصمیم گرفتید در فصول پاییز و زمستان به این منطقه که از جاذبه های گردشگری شهرکرد و حومه است مسافرت کنید، می توانید از منظره دشت پوشیده از برف و آبِ قندیل زده آبشار لذت ببرید. جاذبه های طبیعی این منطقه و نزدیکی آن به پیست اسکی چلگرد باعث شده تا علاوه بر بومیان، هر ساله تعداد زیادی از مسافران و علاقه مندان به طبیعت گردی از آن بازدید کنند.

اطراف این آبشار دشت های پوشیده از لاله های واژگون وجود دارد که با رنگ سرخ خود دشت را تزیین کرده اند. البته توصیه می کنیم به وسوسه خود غلبه کرده و از چیدن این گل ها پرهیز کنید. این گونه بسیار کمیاب است و در صورت از بین رفتنشان صدمه جبران ناپذیری به این طبیعت زیبا که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری است، وارد می شود. لذت صرف یک نهار در این چشم انداز زیبا می تواند خاطره ای فراموش نشدنی را برای شما به ارمغان بیاورد.

پیشنهاد نشاط آوران به شما این است که در سفرتان به این منطقه به هیچ وجه بازدید از این جاذبه های زیبا را از دست ندهید، کافیست به کوهرنگ سفر کنید و بومیان شهر، آدرس تونل گوهرنگ را بپرسید تا شما را به سمت آن راهی کنند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید