MENUMENU
051-36040039
semeskandeh-wildlife-refuge1

پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری

2918 ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پناهگاه حیات وحش سمسکنده در جنوب شرقی شهر ساری قرار گرفته و از طریق جاده روستایی می توان به درون محوطه  سمسکنده راه یافت. پوشش گیاهی حیات وحش سمسکنده گونه های جنگلی و جلگه ای می باشد و بخشی از این پناهگاه به عنوان زیستگاه گوزن زرد ایرانی مورد بهره برداری واقع شده است.  

از سال 1352 هجری شمسی، این منطقه تحت حفاظت بود و در سال 1354 هجری شمسی به عنوان پناهگاه حیات وحش تعیین گشت. منطقه حیات وحش سمسکنده شامل  وسعت منطقه ای 1000 هکتار از گونه های جنگلی و جلگه ای می باشد. این مناطق به شکل دو منطقه مجزا و با مساحت 1041 و 56 هکتار در حوالی شهر ساری و با مدیریت یکپارچه به شکل زمین های جنگلی، مناطق جلگه ای خزری و با گونه های شاخص بلوط، انجیلی، آزاد و توسکا می باشد و به عنوان زیستگاه و محل تکثیر و پرورش در پناهگاه بوده است.

آدرس پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری,پارک حیات وحش سمسکنده,پناهگاه حیات وحش سمسکنده

از گونه های پستانداران حیات وحش سمسکنده می توان به شغال، سنجاب، گربه جنگلی و سمور جنگلی و گراز اشاره نمود و از پرندگان شاخص منطقه می توان عقاب، جغد، کبوتر و قرقاول را نام برد. معیشت  افرادی که در این منطقه زندگی می کنند کشاورزی و باغداری است. از تعارضات مهم منطقه می توان به تجاوز  به عرصه و تخریب اراضی منابع ملی و تغییر کاربری اراضی اشاره نمود. در منطقه حیات وحش سمسکنده تجهیزات حفاظتی مراکز محیط بانی و سر محیط بانی و ماشین آلات خودرو و  موتور تریل قرار داده شده است.

حیات وحش سمسکنده,حیات وحش سمسکنده ساری,عکس حیات وحش سمسکنده ساری

در حال حاضر مرکز تکثیر گوزن مرال با انتقال چند راس مرال در  پناهگاه حیات وحش سمسکنده در حال فعالیت می باشد. در حقیقت مرال یکی از سه گونه گوزن موجود در ایران می باشد.

آدرس پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری,پارک حیات وحش سمسکنده,پناهگاه حیات وحش سمسکنده

مرال های زیبای پناهگاه حیات وحش سمسکنده به خاطر دستیابی راحت و بی درد سر به غذا در کمترین زمان ممکن خود را به نزدیکی فنس های محوطه پناهگاه می رسانند و بازدیدکنندگان می توانند از پشت فنس، مرال ها را تماشا نمایند و این حالت زمانی که آن ها را در باغ وحش نظاره گر باشید قابل مقایسه نیست و تا خود در چند قدمی آنها نباشید، نمی توانید احساس نمایید. در واقع روزانه توسط محیط بانان خوراک مرال ها تامین می گردد. هجوم گوزن های مرال به سمت خوراکشان بسیار تماشایی می باشد.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند