پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری

12751 ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

حیات وحش سمسکنده کجاست؟

پناهگاه حیات وحش سمسکنده در جنوب شرقی شهر ساری واقع شده است و از طریق جاده روستایی می توان به درون محوطه سمسکنده راه یافت. پوشش گیاهی حیات وحش سمسکنده گونه های جنگلی و جلگه ای می باشد و بخشی از این پناهگاه به عنوان زیستگاه گوزن زرد ایرانی مورد بهره برداری واقع شده است.

از سال 1352 هجری شمسی، این منطقه تحت حفاظت بود و در سال 1354 هجری شمسی به عنوان پناهگاه حیات وحش تعیین گشت. منطقه حیات وحش سمسکنده شامل  وسعت منطقه ای 1000 هکتار از گونه های جنگلی و جلگه ای می باشد. این مناطق به شکل دو منطقه مجزا و با مساحت 1041 و 56 هکتار در حوالی شهر ساری و با مدیریت یکپارچه به شکل زمین های جنگلی، مناطق جلگه ای خزری و با گونه های شاخص بلوط، انجیلی، آزاد و توسکا می باشد و به عنوان زیستگاه و محل تکثیر و پرورش در پناهگاه بوده است.

از گونه های پستانداران حیات وحش سمسکنده ساری می توان به شغال، سنجاب، گربه جنگلی و سمور جنگلی و گراز اشاره نمود و از پرندگان شاخص منطقه می توان عقاب، جغد، کبوتر و قرقاول را نام برد. معیشت  افرادی که در این منطقه زندگی می کنند کشاورزی و باغداری است. از تعارضات مهم منطقه می توان به تجاوز  به عرصه و تخریب اراضی منابع ملی و تغییر کاربری اراضی اشاره نمود. در منطقه حیات وحش سمسکنده تجهیزات حفاظتی مراکز محیط بانی و سر محیط بانی و ماشین آلات خودرو و  موتور تریل قرار داده شده است.

در حال حاضر مرکز تکثیر گوزن مرال با انتقال چند راس مرال در  پناهگاه حیات وحش سمسکنده در حال فعالیت می باشد. در حقیقت مرال یکی از سه گونه گوزن موجود در ایران می باشد.

مرال های زیبای پناهگاه حیات وحش سمسکنده به خاطر دستیابی راحت و بی درد سر به غذا در کمترین زمان ممکن خود را به نزدیکی فنس های محوطه پناهگاه می رسانند و بازدیدکنندگان می توانند از پشت فنس، مرال ها را تماشا نمایند و این حالت زمانی که آن ها را در باغ وحش نظاره گر باشید قابل مقایسه نیست و تا خود در چند قدمی آنها نباشید، نمی توانید احساس نمایید. در واقع روزانه توسط محیط بانان خوراک مرال ها تامین می گردد. هجوم گوزن های مرال به سمت خوراکشان درحیات وحش سمسکنده مازندران بسیار تماشایی می باشد.

پناهگاه حیات وحش سمسکنده ساری یکی از جاذبه های گردشگری و طبیعی استان مازندران می باشد که شما می توانید در تور ساری گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس حیات وحش سمسکنده : مازندران، شهر ساری، کیلومتر ده جاده ساری و نکا

تصاویر حیات وحش سمسکنده

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید