زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا

315 2024/05/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]

قطارها سالیان است که یک وسیله حمل و نقل محبوب و امن در میان همه اقشار جامعه است. زمانی که به اروپا سفر می کنید بهترین نوع وسیله حمل نقل بخاطر مقرون به صرفه بودنش همچنان قطار است. بخاطر فاصله کم کشورهایی اروپایی به راحتی با قطار می توان به هر کشوری از اروپا سفر کنید و هر ایستگاه قطار به نوعی یک تاریخ جالب و عجیب دارد. در بعضی از این ایستگاه های قطار به خاطر تاریخ خاص همچنان جز بناهای پرطرفدار به حساب می آید و هر ساله تعدادی زیادی بخاطر دیدن زیباترین ایستگاهای قطار در اروپا به این نقاط سفر می کنند. در این مقاله قصد دارم زیباترین ایستگاه های قطار در اروپا را معرفی کنم.

بهترین ایستگاه های قطار در اروپا

ایستگاه راه آهن لایپزیگ، آلمان

ایستگاه مرکزی لایپزیگ با 83460 متر مربع مساحت بزرگترین پایانه در اروپا است که در سال 1915 افتتاح شد. این ایستگاه دارای 19 سکوی روی زمینی است که محوطه ای چند سطحی با طاق های سنگی سر به فلک کشیده و تقریباً 300 متر طول نما دارد.

ایستگاه مرکزی، علاوه بر عملکرد بی نظیر در حمل و نقل به یک ویترین معماری هم تبدیل شده است. در سال 1990 ایستگاه کاملاً بازسازی و نوسازی شد و در سال 2013، تونل شهر زیر ایستگاه افتتاح شد. این ایستگاه بزرگترین ایستگاه قطار در اروپا است و بیش از 140 مغازه و رستوران در آن وجود دارد.

ایستگاه راه آهن سنت پانکراس لندن، انگلستان

ایستگاه سنت پانکراس در سال 1868 با طرح‌های مهندس ویلیام بارلو در راه‌آهن میدلند افتتاح شد. سقف آهنی قدرتمند آن، که بر روی سوله قطار قرار داشت، در آن زمان بزرگترین سازه آزاد در جهان بود.

سنت پانکراس یکی از زیباترین ایستگاه های جهان است که به شکوه معماری گوتیک ویکتوریایی مشهور است. در سال 1923 بریتانیا تمرکز خود را بر روی ایستگاه یوستون گذاشت، تا انجا که بارها ایستگته سنت پانکراس رو به تخریب رفت. اما بعدها در سال 2007 بازسازی شد و یه عنوان یکی از زیباترین ایستگاه های قطار دنیا شناخته شد.

ایستگاه راه آهن آمستردام، هلند

ایستگاه نئو رنسانس آمستردام، بزرگترین ایستگاه راه آهن در اتحادیه اروپا است که روزانه به بیش از 260000 مسافر خدمات ارائه می‌دهد. سقف ایستگاه از چدن ساخته شده و بیش از 8000 شمع چوبی دارد.

در طی سی سال گذشته، ایستگاه مرکزی آمستردام به طور مداوم در حال توسعه بوده است. این توسعه شامل ایجاد خطوط جدید مترو و راه اندازی سیستم قطارهای سریع السیر می‌شود.

ایستگاه راه آهن آنتورپ، بلژیک

ایستگاه راه آهن آنتورپ، که بین سال‌های 1895 و 1905 احداث شده، ایستگاه اصلی راه آهن شهر است. این ساختمان به عنوان جایگزینی برای پایانه اصلی راه آهن بروکسل ساخته شد. این ساختمان یک گنبد به ارتفاع 75 متر در بالای سالن انتظار و با سکوهای فولادی و ساختمان ایستگاه سنگی به سبک التقاطی طراحی شده، سالن انتظار با بیش از 20 نوع سنگ مرمر و سنگ تزئین شده و پنجره‌های طاق‌دار ساخته شده است. سکوی بالا دارای یک سقف طاقدار با شکوه از آهن و شیشه است.

این بنای تاریخی در سال 2009 جهت توسعه خطوط ریلی پرسرعت مدرنیزه تر شد و بازسازی آن 9 سال زمان برد. این ایستگاه توسط بسیاری به عنوان بهترین نمونه از معماری راه آهن در بلژیک در نظر گرفته می شود. در سال 2014 این ایستگاه را به عنوان زیباترین ایستگاه راه آهن در جهان معرفی شد.

ایستگاه راه آهن دلفت، هلند

این ایستگاه قطار در سال 1885 ساخته شد و پس از افتتاح ایستگاه جدید در سال 2015، این ساختمان برای مدتی خالی ماند. ورود به دلفت تجربه‌ای فراموش نشدنی است. این ایستگاه در ترکیب با شهرداری جدید، بالای یک تونل قطار جدید قرار دارد که مساحت کل ساختمان بیش از 28000 متر مربع است.

سقف طاقدار این ساختمان دارای نقشه تاریخی عظیم است که ایستگاه را به تالار شهر متصل می‌کند. سالن ایستگاه، دیوارها و ستون‌ها با کاشی‌های آبی تزئین شده‌اند. پنل‌های خورشیدی روی پشت بام 20 درصد انرژی مورد نیاز ساختمان را تامین می‌کند.

ایستگاه راه آهن میلان، ایتالیا

دومین ایستگاه بزرگ ایتالیا و یکی از اصلی‌ترین ایستگاه‌های راه‌آهن در اروپا است که در سال ۱۹۳۱ به طور رسمی افتتاح شد. طراحی این ایستگاه ترکیبی از سبک‌های مختلف است که با مجسمه‌های زیبا آراسته شده است. این ساختمان زیبا حدود ۱۱۰۰۰ متر مربع کف‌پوش مرمری، مجموعه‌ای از مجسمه‌های سنگی و پنج سوله قطار با سایبان‌های بزرگ آهنی و شیشه‌ای دارد. مساحت کل ایستگاه حدود ۲۲۰۰۰۰ متر مربع است و عرض نمای آن ۲۰۰ متر و ارتفاع طاق آن ۷۲ متر است که در زمان ساخت آن یک رکورد بود. در کنار ایستگاه، گالری کالسکه وجود دارد که در طرفین باز است و واگن‌ها و ماشین‌ها می‌توانند برای پیاده کردن و سوار کردن مسافران وارد شوند.

یکی از ویژگی‌های برجسته این ساختمان، غرفه سلطنتی میلان است. پس از لغو سلطنت، در سال ۲۰۰۷ به همان شکوه سابق بازسازی شد و امروزه برای مناسبت‌های خاص اجاره داده می‌شود. از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲، این ایستگاه تحت بازسازی ۱۰۰ میلیون یورویی قرار گرفت. این ایستگاه دارای ۲۴ مسیر است. روزانه حدود ۳۲۰۰۰۰ مسافر دارد و در مجموع ۱۲۰ میلیون مسافر از این ایستگاه عبور می‌کنند. روزانه تا ۶۰۰ قطار و دو خط مترو از طریق مسیرهای ملی و بین‌المللی، با خطوط مسافت طولانی و منطقه‌ای خدمات رسانی می‌کند.

ایستگاه مرکزی روتردام، هلند

ایستگاه مرکزی روتردام، که در سال 2014 توسط پادشاه ویلم-الکساندر افتتاح شد، به منظور جذب مسافران بیشتر و خدمت رسانی به خطوط پرسرعت و رفت و آمد ایجاد شد. طراحی اصلی این ایستگاه شامل سایبان براق بومرنگ و سکوهای قطار با ترکیبی از مواد سرد و گرم است. همچنین، استفاده از 130000 سلول خورشیدی در سقف این ایستگاه، آن را به یکی از بزرگترین پروژه‌های خورشیدی روی پشت بام در اروپا تبدیل کرده است.

ایستگاه روسیو لیسبون، پرتغال

ایستگاه روسیو لیسبون یکی از مجتمع های معماری عجیب در اروپا است که شامل یک ترمینال راه آهن است. این ساختمان بنای به شکل یک تئاتر یا قصر مجلل با درهای قوسی شکل نعل اسبی زیبا تزیین شده است. این ایستگاه در طول سال‌ها بازسازی و تنظیمات مختلفی را تجربه کرده است، از جمله تبدیل شدن از سه طبقه اصلی به شش طبقه و در نهایت تبدیل شدن به یک مرکز خرید. آخرین بازسازی در سال 2007 صورت گرفت و سه طبقه اضافی حذف شد.

ایستگاه قطار لوسرن، سوئیس

ایستگاه راه آهن قدیمی لوزرن در سال 1896 افتتاح شد و به مدت 75 سال به عنوان نماد شهر شناخته می‌شد. این ساختمان باشکوه دارای یک گنبد شیشه‌ای و یک فانوس بود که در آن زمان در ایستگاه‌های راه آهن سوئیس معمول نبود. در سال 1971، ایستگاه به دلیل آتش‌سوزی دچار خسارت شد و بخش‌های زیادی از بین رفت. اما طاق ورودی اصلی و مجسمه Zeitgeist از ایستگاه قدیمی باقی ماند. در سال 1991، ایستگاه جدید با طراحی منحصر به فرد از طرف معمار اسپانیایی سانتیاگو کالاتراوا افتتاح شد، که شامل نقاشی‌های دیواری و سالن ورودی شفاف با سقف خاص بود.

ایستگاه قطار پینهائو، پرتغال

پینهائو یک شهر زیبا و فوق‌العاده در دره Douro است که با یک پیچ زیبا در رودخانه و منطقه سبز قرار دارد. ایستگاه قطار زیبای پینهائو دارای 24 پانل کاشی لعاب‌دار است که توسط Joao Oliveira در سال 1937 ساخته شده و منظره زیبای منطقه Douro را به تصویر می‌کشد. اگر به پینهائو سفر کنید، حتماً این ایستگاه زیبا را ببینید و از سوار شدن به قطاری نوستالژیک برای دیدن دره Douro لذت ببرید.

ایستگاه قطار سائو بنتو، پرتغال

ایستگاه قطار سائو بنتو در مرکز پورتو، یکی از زیباترین ایستگاه‌های قطار پرتغال است که توسط خوزه مارکز داسیلوا طراحی شده است. این ایستگاه در سبک هنرهای زیبا و نئوکلاسیک فرانسوی ساخته شده و عناصر گوتیک و رنسانس را نیز در بر می‌گیرد. ایستگاه سائو بنتو در سال 1916 تکمیل شده و در محل یک صومعه قرن شانزدهمی ساخته شده است. معماری این ایستگاه با آزوله‌های فوق‌العاده خورخه کولاچو که در دهه 1930 ساخته شدند تکمیل می‌شود. این آزوله‌ها تاریخ حمل‌ونقل، مناظر و لحظات تاریخی تعیین‌کننده پرتغال را به تصویر می‌کشند. بیش از 20000 کاشی آبی و سفید با لعاب قلع برای خلق این صحنه‌های زیبا استفاده شده است و این هنرمند 11 سال زمان گذاشت تا نقاشی‌های دیواری را تکمیل کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید