غار بزنگان مشهد

22215 2015/10/19
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 19 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت غار بزنگان سرخس مربوط به قبل از میلاد مسیح می باشد و به دلیل بکر بودن هنوز شکل اولیه خود را حفظ کرده است و از مهمترین غارهای استان خراسان رضوی می باشد. به لحاظ قدمت تاريخي، تحت شماره 659 در زمره آثار تاريخي به ثبت رسيده است.

غار بزنگان سرخس در شش کیلومتری جنوب غربی روستای بزنگان سرخس از توابع بخش مرزداران شهرستان سرخس و ۱۲۸ کیلومتری شرق مشهد در یک منطقه دشتی قرار دارد. غار بزنگان یکی از آثار و جاذبه‌ های طبیعی شهرستان سرخس می باشد و رشته کوه زیبای آن در بین کوهنوردان کشور شهرت زیادی دارد. پیشنهاد می شود که در تور مشهد خود حتما از این منطقه دیدن نمایید.

دهانه غار بزنگان، کوچک و حدود 70 سانتیمتر است. داخل این غار یک مسیر ساده و کوتاه ۴ متری وجود دارد که با در دست گرفتن طناب می توان به راحتی فرود و صعود را انجام داد. بیشتر مسیر با شیبی ملایم رو به طرف پایین می رود. غار بزنگان سرخس تقریباً خشک است و از آب و گل اثری نیست.

کف غار بزنگان مشهد خاکی و صاف و دهانه آن رو به شمال و آسمان است و داخل آن چشمه های آب آشامیدنی وجود دارد. غار بزنگان آهکی است و پایه های آهکی استالاکتیت و استالاگمیت زیادی با حجم و اندازه های مختلف در آن قرار دارد. ساکنان غار بزنگان در مشهد، متعلق به دوران موسترین حدود 45 هزار سال پیش که گروهی شکار گر بودند می باشد.

 پس از روستاهای تنگل شور، آب روان، چاهک و شورک ملکی قرار گرفته است. دسترسی به روستای بزنگان از راه عبور از بخش مرزداران و ۶ کیلومتر پس از خارج شدن از جاده اصلی امکان پذیر است. برای رسیدن به غار بزنگان مشهد باید حدود یک ساعت و نیم در روستا پیاده روی کرد. در دهانه غار چشمه آب وجود دارد. تمامی سقف غار و دهانه ورودی بلند آن را خفاش ها احاطه کرده اند.

محیط داخلی این غار حدود ۲۰۰۰ متر است و ارتفاع درون آن گاهی به ۲۵ متر می رسد. درون این غار سه راه وجود دارد، دو راه آن خشک و راه سوم که در سمت چپ غار قرار دارد دارای آب معدنی است که به دریاچه ای به عمق ۷ متر و مساحت حدود ۵۰ متر منتهی می شود.

تصاویر غار بزنگان را می توانید در ادامه مشاهده کنید

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • راحیل

    سلام و خسته نباشید…
    در اصل این غار در محدوده روستای کم جمعیت و کوچک ارتنج هستش که همنطور که گفتم به دلیل کوچک بودن روستای ارتنج این غار به اسم روستای بزنگان ثبت شده!