موزه خطایی اردبیل

13568 2018/08/28
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه موزه خطایی اردبیل مربوط به دوره صفویه می باشد.

موزه خطایی کجاست؟

موزه خطایی اردبیل، با مساحت هزارو هفتصد متر مربع در آبان ماه سال هشتاد و هفت در مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان یکی از مجهزترین موزه های تخصصی باستان شناسی کشور بنا گردید. قدمت برخی از آثار موجود در این موزه به پیش از تمدن اسلامی برمیگردد و به عقیده کارشناسان این آثار تاریخ یک میلیون ساله ای را روایت میکنند که اکثر آن ها قدیمی ترین آثار باستان شناسی کشور نیز می باشند.

آثار تاریخی موزه خطایی اردبیل در دو طبقه دسته بندی شده اند که هر یک روایتگر تحولات فرهنگی اردبیل در دوره های مختلف تاریخی می باشد. به طور کلی در این موزه 500 اثر تاریخی متعلق به اردبیل نگهداری می شود که از جمله آن ها می توان به ظروف شیشه ای و چینی، مجسمه ها و انواع سفال ها که اکثر آن ها متعلق به دوره هخامنشیان و اشکانیان هستند اشاره کرد. همچنین در ویترین موزه خطایی سکه هایی از جنس طلا و نقره به چشم میخورد که مهارت ایرانیان را در ضرب سکه در طول تاریخ نمایش میدهد.

یکی از مهم ترین بخش های موزه باستانشناسی اردبیل، سایت باستان شناسی قلعه بوینی یوغون است که قدمت آثار موجود در آن به 4500 سال پیش برمیگردد.

موزه شاه اسماعیل خطایی یکی از جاذبه های فرهنگی اردبیل می باشد که شما میتوانید در تور اردبیل گردی از این مکان دیدن به عمل آورید.

آدرس موزه خطایی اردبیل : اردبیل، میدان عالی قاپو، جنب مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

عکس های موزه خطایی اردبیل

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید