ارتفاعات سهند آذربایجان شرقی

13575 2018/06/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

ارتفاعات سهند رشته کوهی آتشفشانی است که در نزدیکی شهر تبریز قرار دارد. این رشته کوه 17 قله با ارتفاع مختلف دارد که قله قوچ گلی داغی با ارتفاعی نزدیک به 3700 متر بلندترین قله این رشته کوه محسوب می شود. اما قله سهند که این رشته کوه نام خود را از آن گرفته است، کهمترین قله آتشفشانی در ایران است که قله آن در تمام طول سال پوشیده از برف می باشد. کوه سهند را عروس کوه های ایران می نامند، چراکه هرموقع از سال از آن دیدن کنید، دامنه های این کوه را پوشیده از انوع گل ها و گیاهانی مانند لاله های واژگون و ریحان می بینید. فراوانی چمن ها و سبزه های اطراف کوه، باعث شده تا در اطراف آن منظره های زیبایی پدید بیاید.

از دیگر قله های مهم این رشته کوه می توان به کوه های کمال، درویش، آتاشان، گیرو داغی، حرم داغی، شیرداغی، موتال داغی، آغ داغ، دمیرلی، سلطان، سهند و جام اشاره کرد. در قله سهند چشمه ای از درون زمین می جوشد که محلیان آب آن را مقدس می دانند و از آن برای شفای مریضان استفاده می کنند. علاوه بر این چشمه رودخانه های متعددی در این رشته کوه ها جریان دارند که به دره قزل اوزن و یا دریاچه ارومیه می ریزند.

آب و هوای اطراف ارتفاعت سهن بسیار سرد است. حتی در فصول گرم سال نیز وقتی به این منطقه می روید، باید لباس گرم به همراه داشته باشید. بارندگی نیز در این به منطقه به وفور اتفاق می افتد و اگر در فصول پاییز و زمستان از این منطقه بازدید کنید، به احتمال زیاد شاهد بارش باران و برف خواهید بود. این بارش ها باعث به وجود آمدن 19 رودخانه دایمی و 4 رودخانه فصلی شده است بخشی ار آنها به دریاچه ارومیه سرازیر می شوند و بخشی از آنها نیز به سمت دریای مازندران می روند. از جمله مهمترین رودخانه های این منطقه می توان به رودخانه های قرانقوچای، لیلان چایی، موردی چایی، قالاچایی، توفارقان چایی، اسکوچایی، لیوان چایی اوجان چای را اشاره کرد.

اگر در فصول بهار و تابستان از این ارتفاعات دیدن کنید امکان دارد تعدادی از کوچ نشینان را ببینید که در این منطقه چادر زده اند و به دامپروری مشغول هستند. این کوچ نشینان که قشلاق خود را در شهرهای بناب سر، میاندوآب، مراغه و مهاباد سپری می کنند، بیشتر در دره های دودانلو، شاه یوردی و بایندر اتراق می کنند و اگر به نزد آنها بروید، صنایع دستی زیبایی مانند مسند، گلیم، جاجیم، قالیچه را به شما عرضه می کنند که می تئانید به عنوان سوغاتی آنها را بخرید.

برای ارتفاعات سهند که یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری آذربایجان شرقی به شمار می رود، چندین مسیر وجود دارد مه در میان آنها می توان به مسیر مراغه و قئرخ بولاخ، مسیر روستای اسپراخون، مسیر روستای لیقوان و مسیر روستای چیچکلو اشاره کرد که هرکدام زیبایی های خاص خود را دارد و نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند از تمام این مسیرها دیدن کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید