پارک ملی ساگارماتا نپال

8190 2018/10/29
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]

پارک ملی ساگارماتا کجاست؟

پارک ملی ساگارماتا نپال از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور می باشد که در دسته بندی جاذبه های طبیعی نپال قرار می گیرد. این پارک جاذبه های طبیعی و گردشگری فراوانی را در خود جای داده است و به همین جهت در فهرست جاذبه های یونسکو نیز به ثبت رسیده است. ساگارماتا واژه ای نپالی می باشد که در زبان بومی این کشور به کوه اورست گفته می شود و از دو بخش ساگار و ماتا به معنی سر آسمان تشکیل شده است. در ادامه این مقاله همراه نشاط آوران باشید تا شما را بیشتر با این مکان زیبا آشنا کنیم.

پارک ملی ساگارماتا در نپال، در سال 1976 تاسیس شد و 3 سال بعد یعنی در سال 1979 به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این پارک مرتفع ترین پارک ملی جهان به حساب می آید. پست ترین نقطه این پارک 2800 متر و بلندترین نقطه آن که قله اورست می باشد 8800 متر ارتفاع دارد. علاوه بر این، ساگارماتا سرشار از جنگل های انبوه و کوه های مرتفع و پوشیده از برف می باشد و در آن حدود 6 هزار نفر از بومیان منطقه زندگی می کنند. همچنین سالانه هزاران گردشگر جهت بازدید و کوه پیمایی در این منطقه به آن سفر می کنند که طبق آمار منتشر شده امسال حدود 30 هزار گردشگر از آن بازدید کرده اند.

پست ترین و مرتفع ترین نقطه پارک ملی ساگارماتا نپال حدود 6 هزار متر با یکدیگر اختلاف دارند. جنگل های سرسبز در مناطقه پایین تر قرار گرفته اند و اگر به سمت ارتفاعات حرکت کنیم به دره ها و کوه های یخی می رسیم. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید باید از این موضوع مطلع باشید که طبیعتا بیشتر وقت شما در مناطق کم ارتفاع (حدود 6 هزار متری) خواهد گذشت و ماجراجویی در ارتفاعات نیازمند تجهیزات و همچنین تجربه کافی از کوه نوردی می باشد. علاوه بر این اگر قصد دارید در  ارتفاعات پست پارک ساگارماتا به ماجراجویی بپردازند، باید بدانید این مناطق علاوه بر اینکه از چشم انداز بی نظیری برخوردار هستند، جاذبه های طبیعی ارزشمندی همچون دریاچه گوکیو که بزرگ ترین دریاچه آب شیرین در جهان می باشد را در خود جای داده اند.

مناطق کم ارتفاع ساگارماتا از پوشش گیاهی انبوهی تشکیل شده اند و درختانی همچون صنوبر، کاج در آن به چشم می خورد. هرچه به سمت ارتفاعات پیشروی کنید از این پوشش گیاهی انبوه کاسته شده و اغلب شاهد درختچه های کوچک و گل سنگ خواهید بود. علاوه بر این، این منطقه زیستگاه بزرگی از جانوران را در خود جای داده است. در پارک ملی ساگارماتا نپال بیش 118 گونه پرنده وجود دارد که همین موضوع باعث شده است به عنوان یک منطقه بین المللی پرنده شناسی شناخته شود. همچنین گونه های نادر از پستاندارانی همچون پلنگ برفی و خرس سیاه هیمالیایی در این منطقه زندگی می کنند. لازم به ذکر است که شکار حیوانات در این پارک ممنوع می باشد و غذای مردم این منطقه بیشتر بر پایه غلات و سبزیجات می باشد.

عکس های پارک ملی ساگارماتا نپال

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید