شهر ورزنه اصفهان

23830 2019/11/19
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

  

شهر ورزنه کجاست؟

ورزنه یکی از معروف ترین شهرهای اصفهان است که بافتی تاریخی و سنتی دارد. ورزنه درست در انتهای زاینده رود قرار گرفته و پس از آن آب این رودخانه وارد تالاب گاوخونی می شود. شهر ورزنه در اصفهان 17 هزار نفر جمعیت داشته و مساحت آن حدود 2300 کیلومتر مربع است. ورزنه در ادوار گذشته یکی از پرجمعیت ترین مناطق در روی دشت استان اصفهان بود و نام آن را در دوره های مختلفی از تاریخ در مستندات ذکر کرده اند. اگر درباره معنای کلمه ورزنه بخواهیم صحبت کنیم باید بگوییم که ریشه این کلمه از رزیدن گرفته شده و به معنای کشت دانه است. انتخاب این نام برای این شهر کاملا مناسب است؛ چراکه در ورزنه از دیرباز کشاورزی انجام می شده است. فاصله شهر ورزنه تا اصفهان حدود 100 کیلومتر می باشد.

عکس شهر ورزنه اصفهان

قدم زدن در کویری وسیع و بازدید از آثار تاریخی گوناگون و قایقرانی در زاینده رود پرآب برای هر گردشگری جذاب و هیجان انگیز است. مردمان سخت کوش این خطه به فعالیت های مختلفی مشغول هستند. مردان کشاورزی کرده و زنان هنرمند نیز فرش بافی و پارچه بافی می کنند. جاذبه های توریستی و طبیعت ناب ورزنه توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند تا یک بار هم شده از این شهر دیدن کنند. تمام خیابان های ورزنه به زاینده رود منتهی می شوند و بناهای تاریخی و خانه های خشتی در این شهر وجود دارند که حال و هوای بازدیدکنندگان را عوض می کنند.

از دو مسیر اصفهان و نائین می توان به ورزنه رسید که اگر مسیر اصفهان را انتخاب کنید دیدن جاذبه های این شهر خالی از لطف نیست، اما اگر نائین را انتخاب کنید مسیر کوتاه تر شده و سریع تر به مقصد می رسید.

البته بازدید از اماکن تاریخی نائین را هم مانند خانه پیرنیا و مسجد جامع نباید از دست بدهید. از نائین تا ورودی اصلی شهر ورزنه اصفهان حدودا یک ساعت با خودرو شخصی فاصله است و پس از آن پل تاریخی زاینده رود را خواهید دید. این پل به ثبت آثار ملی رسیده و 70 متر طول دارد. در مورد قدمت این پل اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ چراکه برخی آن را متعلق به دوره صفوی و برخی دیگر آن را مربوط به دوران سلجوقی می دانند.

مسجد جامع شهر ورزنه استان اصفهان مسجد منحصر به فردی بوده که یکی از بارزترین اثرات تاریخی این شهر به شمار می آید. کاشی کاری های زیبا و آیات قرآنی نوشته شده با خط ثلت، زیبایی آن را دوچندان کرده است. بازدید از آهنگری سنتی، موزه، خانه میرمیران، قلعه خشتی قورتان، کبوترخانه و آب انبارهایی که از دوران صفویه به جای مانده اند به راحتی می توانند یک روز خوب و به یاد ماندنی برای شما رقم بزنند.

کویر ورزنه یکی از زیباترین مناطقی است که چشم انداز مسحور کننده ای دارد و قدم زدن روی زمین های پفکی آن قطعا لذت بخش خواهد بود. شما می توانید از این شهر دیدنی در تور اصفهان گردی دیدن کنید.

بانوان شهر ورزنه در اصفهان همواره بیرون از خانه چادرهای سفید می پوشند و ورزنه را همچون شهر فرشتگان سپیدپوش می کنند. این بانوان هنرمند به پارچه بافی و سفره بافی نیز مشغول هستند و علاوه بر این که می توانید از این پارچه به عنوان سوغات بخرید، کار بافندگی آن ها را نیز از نزدیک می توانید ببینید. خوردن دوغ محلی و نان مالک نیز خالی از لطف نیست.

آدرس شهر ورزنه: اصفهان، 105 کیلومتری جنوب خاوری شهر اصفهان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید