nowmal1

روستای نومل گرگان

15182 2016/07/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای نومل یکی از روستاهای کوچک و زیبای شمال ایران است که در فاصله هفت کیلومتری جاده اصلی گرگان و مشهد در دهستان استرآباد جنوبی قرار دارد. این روستا از جلوه ها و دیدنی های خاص و طبیعی برخوردار می باشد و در حدود 358 خانوار تشکیل شده است. جمعیت روستای نومل گرگان، بالغ بر 1360 نفر است که کار آن ها اغلب کشاورزی و دامداری می باشد.

روستای نومل، علاوه بر سد، از آثار باستانی و جاذبه های طبیعی دیگر نیز برخوردار می باشد. آثار باستانی و تاریخی از جمله قلعه تاریخی قلعه تپه، غار چل گیسو، قبرستان های قدیمی، سنگ نبشته های زیارتگاه داخل جنگل و جاذبه های طبیعی نظیر آبشارهای نومل بالغ بر شش مورد و آب بندان وجود دارد.

nowmal2

سد نومل در حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان  بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی نومل در حوضه آبریز قره سو احداث گردیده و آب رودخانه گرمابدشت از حوضه آبریز قره سو نیز توسط یک سد انحرافی به آن هدایت می شود. ارتفاع سد از پی 26متر، طول تاج سد 600 متر بوده  و سرریز سد که از نوع آزاد بتنی دارای پل دسترسی می باشد، 34 متر طول داشته و قابلیت عبور 80 متر مکعب در ثانیه سیلاب را دارد . این سد دارای یک مخزن اصلی و یک مخزن رسوب گیر می باشد که  حدود2/7 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.

nowmal4

طراحی اولیه و ظرفیت تنظیم و نیز توان عبور آب کانال های آبیاری شبکه سد عمدتا برای آبیاری کشت تابستانه است که معمولا سویا می باشد. استفاده دو منظوره از مخزن سد برای پرورش ماهی هم زمان با استفاده از آب جهت زراعت ، باعث گردیده است که سالانه بیش از 100 تن ماهی نیز به دلیل وجود این سد تولید شود .

این مجموعه شامل 6 آبشار بزرگ است که مسیر دسترسی بسیار مشکل و دشواری دارند. به دلیل سختی مسیر منطقه بسیار بکر و دست نخورده باقی مانده است. بلندترین آبشار منطقه به آبشار نومل شهرت دارد که بیش از 30 متر ارتفاع دارد. از سایر آبشارهای منطقه می توان به آبشار دو قلوی نومل، آبشار ایستگاه نومل 1 و 2 اشاره کرد.

nowmal3

این مجموعه آبشار در فاصله 4 کیلومتر در شمال روستای نومل در دل جنگلهای منطقه چهل گیسو (چلگیسو) واقع شده اند. آبشار دو قلو ایستگاه نومل یکی از کم نظیر ترین آبشارها در سطح منطقه است و 5 متر ارتفاع دارد آبشار دوقلوی نومل در منطقه چلگیسو در داخل جنگل واقع شده است که مسیر آن بسیار نا هموار و مشکل است. از دیگر آبشارها آبشار ایستگاه است که بالغ بر 30 متر ارتفاع دارد. همچنین آبشار ایستگاه 2 در این منطقه در حدود 15 متر ارتفاع دارد. دسترسی به این آبشارها نیاز به راهنمای محلی دارد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید