یخدان زریسف کرمان

11355 2016/06/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یخچال زریسف، نشان دهنده معماری کهن کویرنشینان شهر کرمان می باشد. همچنین یخچال زریسف کرمان یکی از آثار دوره قاجاریه می باشد که دارای کاربری یخبندان و چال است. این یخبندان در خیابان زریسف کنار پارک روشندلان قرار گرفته است.

یخدان زریسف کجاست؟

از ویژگی های این یخدان تاریخی این است که با خشت گل درست شده و قسمت های تشکیل دهنده آن عبارت است از : مخزن، چاله یخ، استخر، حصار و از همه مهم تر پلان دایره ای شکل مخزن است که اطراف آن را با چینه گلی و ضخیم ساخته اند تا بدین وسیله حرارت خارج به درون کمتر وارد شود و به خاطر اینکه هوای بیرون مستقیم وارد چاله نشود تونل ورودی چند متر با چاله یخدان فاصله دارد.

تاج دیواره های یخدان زریسف در کرمان در قسمت تزئینی حداقل از یازده مثلث تشکیل شده است. اهمیت این دیواره ها به خاطر این است که نقش سایبان را روی یخدان بازی می کند و  همینطور جویی بوده که آب در آن یخ می زند.

یخدان ها اغلب در کنار قنات ها ساخته می شوند و آب موجود جوی های کنار این یخدان ها به علت سرمای زیر صفر شبانه کویر یخ می زنند و این یخ ها را تکه تکه و داخل چاله یخ جمع آوری می کنند تا در تابستان از آن ها استفاده کنند و از برف های جمع آوری شده در فصل زمستان نیز برای اینکار استفاده می نمودند اما در حال حاضر قسمتی از جوی ها متأسفانه تخریب شده است.

چاله نسبتا عمیقی که در یخدان زریسف کرمان قرار دارد، 5 متر ارتفاع دارد و باعث می شود یخ های جمع آوری شده هم چنان تازه بماند تا تابستان مردم از آن ها استفاده کنند. کف این چاله از سنگ و یا آجر ساخته شده است.

یخدان زریسف یکی از جاذبه های تاریخی شهر کرمان می باشد که در تاریخ 25 اسفند 1379 و با شماره ثبت 3510 به فهرست آثار ملی کشور رسیده است و شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس یخدان زریسف کرمان : کرمان، شهر کرمان، خیابان زریسف، چهار راه آلاشت

عکس های یخدان زریسف

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • سایبان

    با سپاس