zarysf-yakhdan1

یخدان زریسف کرمان

3396 ۱۳۹۵/۰۳/۲۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یخچال زریسف، نشان دهنده معماری کهن کویرنشینان شهر کرمان می باشد. هم چنین یخچال زریسف کرمان یکی از آثار دوره قاجاریه می باشد که دارای کاربری یخبندان و چال است. این یخبندان  در خیابان زریسف کنار پارک روشندلان قرار گرفته است.

از ویژگی های این یخدان تاریخی این است که با خشت گل درست شده و قسمت های تشکیل دهنده آن عبارت است از : مخزن، چاله یخ، استخر، حصار و از همه مهم تر پلان دایره ای شکل مخزن است که اطراف آن را با چینه گلی و ضخیم ساخته اند تا بدین وسیله حرارت خارج به درون کمتر وارد شود و به خاطر اینکه هوای بیرون مستقیم وارد چاله نشود تونل ورودی چند متر با چاله یخدان فاصله دارد.

آدرس یخدان زریسف کرمان,تاریخچه یخدان زریسف کرمان,یخچال زریسف

تاج دیواره های یخدان در قسمت تزئینی حداقل از یازده مثلث تشکیل شده است. اهمیت این دیواره ها به خاطر این است که نقش سایبان را روی یخدان بازی می کند و  همینطور جویی بوده که آب در آن یخ می زند.

یخچال زریسف کرمان,یخدان تاریخی زریسف کرمان,یخدان زریسف

یخدان ها اغلب در کنار قنات ها ساخته می شوند و آب موجود جوی های کنار این یخدان ها به علت سرمای زیر صفر شبانه کویر یخ می زنند و این یخ ها را تکه تکه و داخل چاله یخ جمع آوری می کنند تا در تابستان از آن ها استفاده کنند و از برف های جمع آوری شده در فصل زمستان نیز برای اینکار استفاده می نمودند اما در حال حاضر قسمتی از جوی ها متأسفانه تخریب شده است.

یخدان های کرمان

چاله نسبتا عمیقی که در یخدان قرار دارد، 5 متر ارتفاع دارد و باعث می شود یخ های جمع آوری شده هم چنان تازه بماند تا تابستان مردم از آن ها استفاده کنند. کف این چاله از سنگ و یا آجر ساخته شده است. در تاریخ  25 اسفند 1379 هجری شمسی، یخدان تاریخی زریسف کرمان با شماره ثبت 3510 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.   

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند

نظرات

  • سایبان

    با سپاس