کاخ مروارید کرج

16306 ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کاخ مروارید به دوره پهلوی و بین سال های 1345 تا 1357 بازمی گردد.

کاخ مروارید پهلوی یکی از کاخ های قدیمی و زیبا در دوره پهلوی می باشد. این کاخ هم اکنون در مهرشهر کرج و در استان البرز واقع شده است. طرح زیبای این کاخ در بین سال های 1345 تا 1347 شمسی توسط شخصی به نام وسلی پیتر و با سرمایه گذاری بنیاد فرانک لوید رایت ساخته شد. قیمت تقریبی این سرمایه گذاری در آن زمان چیزی در حدود یک میلیون دلار بوده است.

نکته قابل توجه شکل و طراحی زیبای کاخ شمس پهلوی می باشد بطوریکه این بنا به شکل یک سفره ماهی طراحی شده که در میان یک صدف قرار گرفته است.

دلیل ساخت کاخ شمس کرج، بیماری خواهر شاه بوده است. زیرا در آن زمان شمس پهلوی به دلیل بیماری ریوی در بیمارستان آریا مهر بستری شده بود. به دلیل بیماری آسم، دکتر به وی توصیه کرده بود که مکانی را جهت زندگی انتخاب کند که دارای آب و هوای مناسبی برای زندگی باشد لذا شاه دستور ساخت این بنا را داد.

از آنجایی که کاخ مروارید کرج متعلق به شمس پهلوی بوده است، نام دیگری را نیز برای این بنا استفاده می کنند که همان کاخ شمس است و به این نام نیز شهرت دارد.

وسعت این بنا نیز جالب توجه است. این بنای زیبا در مساحتی به ابعاد 111 هکتار و 2500 متر زیر بنا ساخته شده است. همچنین همانطور که اشاره شد، عمارت اصلی این کاخ به صورت یک سفره ماهی بزرگ ساخته شده است که در میان یک صدف قرار دارد. این بنا دارای فضاهای مسقف دیگری از جمله آبنماها، سقف ها، محوطه بیرونی و … می باشد که هر کدام به زیبایی طراحی و ساخته شده اند.

از جمله قسمت های کاخ شمس می توان به تالار پذیرایی، سینمای خانوادگی، محل نگهداری پرندگان کمیاب، استخر و … اشاره نمود.

این بنای دیدنی بعد از انقلاب اسلامی، مدتی در اختیار بنیاد مستضعفان بود و سپس به بنیاد تعاون سپرده شد. چندی پیش این مجموعه به کمک دادستان کشور در اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت و هم اکنون در حال بازسازی است.

تاکنون قسمت های زیادی از این بنای دیدنی به دلیل گذشت زمان و عدم رسیدگی از بین رفته است. ولی کم کم و به همت اداره میراث فرهنگی و گردشگری در حال بازسازی است.
تیم نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در سفر خود به شهرستان کرج، حتما به این بنای زیبا سر بزنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید