باغ موزه هرندی کرمان

13935 2016/06/16
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاربخچه موزه باغ هرندی کرمان به دوران قاجار برمیگردد.

باغ موزه هرندی کجاست؟

در ابتدای خیابان فردوسی شهر کرمان باغ موزه ای بنام هرندی قرار گرفته که متعلق به اواخر قرن 13 هجری قمری است. باغ موزه هرندی توسط عدل السلطان بنا گشت و این مجموعه در سال 1313 هجری شمسی به ابوالقاسم هرندی فروخته شد. این مکان به خاطر اسکان چند روزه رضاخان در مسیر سفر تبعید هرندی مورد توجه واقع شد. مالک باغ، در سال 1354 هجری شمسی این باغ را به وزارت فرهنگ و هنر اهدا نمود و سایر بخش های آن به مرور خریداری گردید.

از بخش های باغ موزه هرندی می توان به ساختمان داخلی، ساختمان و فضای بیرونی، آشپزخانه، حمام، بهار خواب، اتاق های مستخدمین، آب نما، حوض، گاوچاه و اصطبل اشاره کرد. این بخش ها بر اثر گذشت زمان دستخوش تغییرات زیادی شده که از جمله می توان تبدیل آشپزخانه به ساختمان اداری، تخریب اصطبل و انبارها را متذکر شد. برای تأمین آب درختان میوه از چاه و گاوگرد باغ استفاده می کردند و گاوگرد و تجهیزاتش در ضلع جنوبی باغ قرار گرفته است.

هم اکنون در بخش طبقه همکف ساختمان باغ موزه هرندی، موزه سازهای سنتی قرار دارد و طبقه اول موزه به عنوان موزه باستان شناسی مورد بازدید مردم و علاقه مندان واقع شده است.

در بخش تمدن شهداد موزه باستان شناسی اشیایی از قبیل سفالی، مهره های سنگی و درفش مرکزی دیده می شود.  در باغ موزه هرندی سفالینه های خاکستری رنگ بسیار ظریف با قدمتی حداقل پنج هزار سال پیش از هلیل رود در معرض نمایش عموم گذاشته شده است. هم چنین آثاری از دوره جازموریان که مربوط به دوره هخامنشیان است به نمایش گذاشته شده که شامل جام های سفالین، قمقمه، کوزه ، بشقاب و ریتون هایی منتهی به سر جانورانی همچون قوچ، اسب و گاو می باشد. در سال 1381 هجری شمسی، موزه سازهای سنتی کرمان در آن جا افتتاح گشت. در این بخش موزه سازهایی مثل قیچک، رباب، قانون، سنتور، تار، تنبک، کمانچه، دایره و عود به نمایش گذاشته شده است.

در باغ موزه هرندی کرمان، 250 ساز نگهداری می شوند که بخشی از آن ها به بنیان گذار موزه ساز، استاد حسین مسعود اهدا گردیده و بخشی دیگر متعلق به مجموعه شخصی آقای توحیدی است که محصول سال ها تحقیق ایشان می باشد. مجموعه دیگری مربوط به کیوان پهلوان پور است که در بخش های سازهای ملی، سازهای بین المللی و سازهای محلی قرار داده شده اند.

باغ موزه هرندی یکی از جاذبه های تاریخی کرمان می باشد که در سال 1354 با شماره 1170 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و شما می توانید در تور کرمان گردی از این مکان استفاده کنید.

آدرس باغ موزه هرندی کرمان : استان کرمان، شهر کرمان، بلوار فردوسی

عکس های باغ موزه هرندی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • سارا بانو

    سلام
    همین اول باید بگم دیدن این جاذبه تاریخی رو حتما در برنامه سفرتون به کرمان قرار بدین. فقط جای تاسف داره که یه بخشی از بنا بر اثر غفلت تخریب شده. ولی همچنان باشکوه و پر از حرفای ناگفتنیه. واسه من که عاشق ساز هستم این مکان یکی از خاطره انگیز ترین جاهایی بود که در طول عمرم امکان دیدنشو داشتم حتما برین و ببینین. مرسی که هستین