کتابخانه ملی کرمان

13748 2016/06/21
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه کتابخانه ملی کرمان مربوط به دوران پهلوی می باشد.

کتابخانه ملی کرمان کجاست؟

کتابخانه ملی کرمان، یکی از کتابخانه های بزرگ در سطح استان کرمان است که در خیابان شهید رجایی قرار دارد. ساختمان کتابخانه از جهات متعدد به یخدان مویدی، خانه های مجلل خیابان عباس صباحی، خیابان ابن سینا و خیابان خورشید محدود می شود. کتابخانه ملی کرمان شامل مکانی برای مطالعه، مخزن کتاب و بخش هایی مجزا برای تحقیق و پژوهش با کامپیوتر است.

بنای کنونی کتابخانه مرکزی کرمان در سال 1312 هجری شمسی برای ساخت کارخانه ریسندگی خورشید بنیان نهاده شد. در ابتدای ساخت این بنا معماران یزدی امور ساختمان را به عهده گرفتند اما بعد از آن معمار معروف کرمانی کار را به دست گرفت و آن را به پایان رساند.

مساحت سالن کتابخانه 4000 متر می باشد. سقف های سالن کتابخانه ملی گنبدی شکل و  66 ستون هشت ضلعی در آن به کار گرفته شده است. قدمت بنای کتابخانه ملی کرمان به سال 1308 هجری شمسی باز می گردد.

معماری کتابخانه ملی کرمان

معمار بنای کتابخانه شخصی بنام محمد علی راوری بود که به سفارش تعدادی از سرمایه داران شهرهای کرمان، رفسنجان و یزد آن را بنا نمود تا فعالیت خود را به عنوان کارخانه ریسندگی و بافندگی خورشید آغاز نماید. کارخانه ریسندگی و بافندگی خورشید کرمان مدتی فعال بود تا اینکه به خاطر بوجود آمدن اتفاقات سیاسی و فراز و نشیب های ناشی از آن به سمت قشر کارگری و فضای اقتصادی و اجتماعی کشیده شد و باعث شد توان ادامه کار نیابد و تعطیل گردد. و این باعث شد که پس از انقلاب ادارات مختلفی نظیر سازمان آب و شهرداری هریک از بخش های سالن را در اختیار بگیرند.

در زمین لرزه های دهه 1360 هجری شمسی، تعدادی از سقف های کتابخانه فرو ریخت، تا اینکه در پایان مقرر گشت تا سالن مرمت و مورد استفاده فرهنگی قرار گیرد. این بنا در سال 1368 هجری شمسی از وجود دستگاه ها و نهادها خالی شد و مورد بازسازی قرار گرفت. بنا در این مدت با نام مرکز کرمان شناسی آغاز به کار کرد. دو سال بعد همزمان با کنگره جهانی خواجوی کرمانی و زیرنظر سازمان میراث فرهنگی به کتابخانه ملی تغییر کاربری داد.

کتابخانه ملی کرمان دارای 121 هزار جلد کتاب است. در این کتابخانه بیش از 30 نفر کتابدار فعالیت می کنند. در حال حاضر، کتابخانه مرکزی کرمان دارای قسمت های مختلفی نظیر پذیرش، امانت، خدمات فنی، نسخه های خطی و چاپ سنگی، مرجع، کرمان شناسی، منابع دیداری و شنیداری، کتابخانه نابینایان، نمایشگاه تازه های کتاب، کتابخانه تخصصی دفاع مقدس، بخش جستجوی کتاب و سالن های مطالعه می باشد که به منظور ارائه خدمات به همشهریان و مراجعان محترم می کوشد.

کتابخانه ملی کرمان یکی از جاذبه های فرهنگی استان کرمان می باشد که در تاریخ 30 شهریور 1378 و با شماره ثبت 2419 به فهرست آثار ملی کشورمان اضافه شد و نشاط آوران به شما پیشنهاد می دهد شما هم از این مکان در تور کرمان گردی بازدید کنید.

آدرس کتابخانه ملی کرمان : کرمان، شهر کرمان، تقاطع خیابان های ابن سینا و خورشید

عکس کتابخانه ملی کرمان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید