مسجد نصیر الملک شیراز

21592 ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 8 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

مسجد نصیر الملک یکی از مساجد قدیمی شیراز می باشد و تاریخچه مسجد نصیرالملک شیراز به دوران قاجار برمیگردد. این مسجد زیبا با داشتن طاق های بلند به همراه شیشه های رنگی و کاشی کاری های هنرمندانه چشم هر بیننده و گردشگری را به سمت خود مجذوب می کند.

مسجد نصیرالملک شیراز کجاست؟

مسجد نصیر الملک ایران به دلیل اینکه در نقوش آن رنگ صورتی کار شده به مسجد صورتی نیز شهرت دارد. مسجد نصیرالملک در شیراز در محله ای به نام گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است.

معمار مسجد نصیرالملک شیراز

یکی از بزرگان سلسله قاجار به نام میرزا حسن علی ملقب به نصیر الملک دستور ساختن این بنای تاریخی را داد که مدت زمان ساخت آن 12 سال به طول انجامید. معمار مسجد نصیرالملک در شهر شیراز شخصی بنام محمد حسن معمار بود.

معماری مسجد نصیرالملک شیراز

صحن وسیعی در سمت شمال مسجد نصیر الملک قرار گرفته است. در ورودی بنا، شامل طاق نمایی مزین به کاشی های رنگارنگ می باشد. هم چنین دو شبستان در سمت شرق و غرب مسجد مشاهده می گردد.

در حیاط مسجد نصیر الملک حوض بزرگی واقع شده و طاقی در سمت شمال حیاط است که به طاق مروارید یا پنج کاسه معروف می باشد. در طاق جنوبی بنا نیز دو گلدسته زیبا قرار گرفته و در طرف غرب مسجد نیز شبستان اصلی با دریچه های شیشه ای رنگی و در طرف شرق شبستانی با هفت ستون سنگی رویت می شود.

به کاربردن شیشه های رنگی در مسجد نصیرالملک شیراز شاید متذکر شوید که این اتفاق معمول بوده و در طراحی معماری ایرانی و در کلیساها نمود دارد، اما دیدن آن ها در مسجد رنگ ها جلوه دیگر و متفاوتی را ایجاد کرده به طوریکه تصاویر و عکس های مسجد نصیر الملک شیراز بارها و بارها در رسانه های خارجی پخش شده و زیبایی آن را مورد ستایش و تمجید قرار داده اند.

کاشی مسجد نصیرالملک شیراز

کاشی کاری های صورت گرفته در مسجد نصیرالملک شیراز نیز نسبت به کارهای دیگر هم زمان خود از کیفیت زیادی بهره مند بوده به طوریکه در نقوش آن از آب طلا استفاده شده است. نقش و نگارهای دیوارهای حیاط مسجد نصیرالملک شیراز نیز از سفرهایی که به اروپا انجام می شد، الهام گرفته شده است.

چاهی که در آن دوران به وسیله گاو از آن آب بیرون می کشیدند هنوز موجود است. مرمت این بنای باشکوه با توجه به استاندارهای بین المللی از سال های قبل صورت گرفته است.

مسجد نصیرالملک شیراز یکی از جاذبه های تاریخی و مذهبی شهر شیراز می باشد که در سال 1305 ساخته شده است.

آدرس مسجد نصیرالملک شیراز : خیابان لطفعلی خان زند شهر شیراز

عکسهای مسجد نصیرالملک شیراز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید