آرامگاه حکیم نزاری بیرجند

16448 ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

  

حکیم نزاری قهستانی

شهرستان بیرجند واقع در شرق ایران و مرکز استان خراسان جنوبی است. این شهر از نظر توریستی و جاذبه های گردشگری حرف اول را می زند و از لحاظ تاریخی اهمیت ویژه ای دارد. بیرجند جز اولین شهرها در ایران است که دارای سیستم آبرسانی بوده و به عنوان اولین سازمان آبرسانی ایران مشهور است. شهرستان بیرجند دومین شهر ایران است که در سال 1302 قبل از تهران در آن عملیات لوله کشی برای آب شهری انجام شد. در سال 2011 میلادی در نشست 35 ام سازمان یونسکو، باغ اکبریه که به عنوان یکی از بناهای تاریخی این شهر شناخته می شود، در فهرست میراث جهانی این سازمان قرار گرفت.

عکس آرامگاه حکیم نزاری

آرامگاه حکیم نزاری کجاست؟

مقبره سعدالدین نزاری که به آن حکیم نزاری هم می گویند در شهرستان بیرجند واقع شده. حکیم نزاری که یکی از شاعران بزرگ قرن هفتم هجری است ، جز یکی از طرفداران فرقه اسماعیلیه بود.

حکیم نزاری قهستانی در روستای کوچکی به نام فوداج از توابع شهرستان بیرجند چشم به جهان گشود.

یکی دیگر از شاعران بزرگ ایران به نام جامی بر این اعتقاد بود که بعضی از شعر های حافظ الهام گرفته از اشعار حکیم نزاری است و در واقع جامی بر این باور بود که حافظ پیرو سعد الدین نزاری بوده است، که تمامی این روایات در اشعار نزاری و مفاهیم آن کاملا قابل رویت است.

حکیم نزاری در همان دوران جوانی خود مشغول کار و کسب تجربه می کرد و تحصیلاتش را در قاین و بیرجند گذراند و برای مطالعه بیشتر و کسب علم در زمینه ادبیات و فلسفه به قهستان رفت و در سال 678 هجری قمری کتابی که حاوی تجربه های خود در زندگی شخصی اش بود را نوشت.  این شاعر بزرگ در اواخر عمرش کاملا گوشه گیر و منزوی شده و از اجتماع فاصله می گرفت و بیشتر وقت خود را صرف کشاورزی می کرد. وی در سال 721 هجری قمری وفات یافت.

آرامگاه حکیم نزاری که در یکی از بافت های قدیمی شهر بیرجند قرار گرفته به دلیل محبوبیتش در میان ساکنین این منطقه و برای زنده نگهداشتن یاد این شاعر بزرگ نام خیابانی که آرامگاه در آن قرار دارد را “حکیم نزاری” گذاشتند.

آرامگاه حکیم نزاری بیرجند یکی از جاذبه های تاریخی بیرجند است که در تاریخ 24 خرداد 1396 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

آدرس آرامگاه حکیم نزاری: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند، خیابان حکیم نزاری، آرامگاه حکیم نزاری

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید