شهر تاریخی توس به ثبت جهانی خواهد رسید

34895 ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 3.7]

شهر توس از جمله شهرهای تاریخی ایران می باشد که به دلیل واقع شدن آرامگاه فردوسی در آن، از ارزش تاریخی و فرهنگی بالایی برخوردار می باشد. این شهر در کنار آرامگاه فردوسی در فهرست آثار جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. علاوه بر این، در این شهر مکان ها و آثار تاریخی دیگری نیز وجود دارد که از جمله آنها می توان به گنبد هارونیه، بقایای مسجد تابران توس و موزه توس اشاره کرد.

همین وارد ذکر شده باعث شده است که سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌ دستی کشور به فکر ثبت جهانی این شهر بیافتد که در تاریخ 28 مهر ماه 1397 فرهاد عزیزی (مدیرکل امور پایگاه های جهانی سازمان میراث فرهنگی و صنایع‌ دستی) خبری مبنی بر اقدامات اولیه جهت ثبت تاریخی این شهر را اعلام نمود. وی گفت شهر تاریخی توس به ثبت جهانی خواهد رسید اما پیش از آن باید برخی بسترهای لازم جهت انجام این امر فراهم شود.

طبق گفته های عزیزی، اقداماتی همچون مرمت برج و باروی تاریخی توس باید صورت بپذیرد که مراحل این مرمت از چندی پیش آغاز شده است و بزودی به پایان خواهد رسید. انجام این بازسازی ها باعث می شود که شکوه و عظمت شهر توس پیش از پیش دیده شود. علاوه بر این طرح بازسازی جلوخان آرامگاه فردوسی نیز که از ماه های گذشته آغاز شده بود به پایان رسیده است که این مورد از جمله قدم های مهم و اساسی در راه ثبت شهر توس در یونسکو می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید