تور بجنورد گردی

قبل از سفر به بجنورد حتما این مطلب را بخوانید 16901 ۱۳۹۷/۰۸/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه: تاریخچه بجنورد به بیش از 3 قرن پیش برمیگردد و این شهر در سال 1689 میلادی تاسیس شد. بجنورد پستی و بلندی های تاریخی زیادی را تجربه کرده است؛ این شهر یک بار در حمله مغول و بار دیگر در شورش حسن خان سالار به کلی نابود گردید که پس مدتی به دست افرادی همچون فرزندان تولی خان بازسازی شد. نام بجنورد از کلمه بیژن یورد به معنای آباد شده به دست بیژن گرفته شده است.

در این مقاله می خواهیم به شمال شرق کشور و استان خراسان شمالی سفر کنیم و با مرکز این استان یعنی شهر بجنورد و جاذبه های گردشگری آن بیشتر آشنا شویم. شهر بجنورد مجموعا 36 کیلومتر مربع وسعت دارد و رتبه 44 را در میان شهرهای بزرگ کشور به خود اختصاص داده است. در بجنورد اقوام مختلفی زندگی میکنند اما بیشتر ساکنین امروزی آن را اقوام کرد تشکیل می دهند. در این شهر و سایر شهرهای خراسان شمالی گویش های فارسی معیار همچون گویش تاتی رو به فراموشی است و گویش بیشتر مردم فارسی، فارسی ترکی و کردی می باشد.

با اینکه بجنورد شهری نه چندان بزرگ است، اما مناطق تفریحی زیادی را در خود جای داده است و هرساله گردشگران زیادی جهت بازدید از جاذبه های طبیعی و تاریخی بجنورد که در میان شهرستان های اطراف به پاریس کوچولو نیز معروف می باشد سفر میکنند. پیشنهاد ما این است که در این مقاله با نشاط آوران همراه شوید تا شما را بیشتر با جاذبه های گردشگری بجنورد و تور بجنورد گردی آشنا کنیم.

تاریخچه بجنورد,تور بجنورد گردی,تور طبیعت گردی بجنورد
اطلاعاتی درباره شهر بجنورد
جمعیت
33000
مساحت
36 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
058
تاریخ ثبت شهر
1310

بهترین فصل سفر به بجنورد

بجنورد در فلات های مرتفع کشور واقع شده است و اقلیم کوهستانی در آن حاکم می باشد. به همین جهت حدود 100 روز از سال در این شهر یخبندان وجود دارد و زمستان هایی سرد و تابستان هایی معتدل را می توان در بجنورد تجربه کرد. همه این موارد باعث شده اند که بهترین زمان برای تور بجنورد گردی و سفر به این شهر از اواسط فروردین ماه تا اوایل تیر ماه باشد.

جاذبه های گردشگری بجنورد

شهر بجنورد در کمتر از 4 قرن پیش تاسیس شده و در طول همین مدت نیز بارها تا مرز نابودی پیش رفته است، اما این شهر جاذبه های زیادی را در خود جای داده است. از جمله جاذبه های گردشگری بجنورد که هر ساله گردشگران زیادی را راهی تور گردشگری بجنورد می کند، می توان به پارک بابا امان اشاره کرد که تقریبا اصلی ترین جاذبه این شهر محسوب می شود. علاوه بر این جاذبه های طبیعی دیگری همچون پارک بش قارداش و غار بیدک و همچنین جاذبه های تاریخی همچون عمارت آیینه‌ خانه مفخم و حسینیه ها و امامزاده ها در جذب توریست به این شهر بی تاسیر نیستند.

جاذبه های طبیعی بجنورد

هرساله گردشگران زیادی جهت بازدید از طبیعت زیبا شهر بجنورد راهی استان خراسان شمالی و مرکز این استان یعنی شهر بجنورد می شوند. از جمله اصلی ترین جاذبه های طبیعی بجنورد می توان به گردشگاه بابا امان اشاره کرد که از قدیمی ترین پارک های کشور به حساب می آید. این پارک دارای پوشش گیاهی فوق العاده ای می باشد و بیش از 400 هزار اصله درخت که قدمت برخی از آن ها به 500 سال میرسد، در آن وجود دارد. در این پارک دیدنی های زیادی همچون حیات وحش و چشمه ها فراوانی یافت می شود که هر یک بر زیبایی های این پارک افزوده اند. علاوه بر این جاذبه های دیگری همچون پارک بش قارداش ، آبشار حمید، آبشار بیار، غار بیدک و … از دیگر جاذبه های طبیعی این شهر به حساب می آیند که هر ساله گردشگران زیادی را راهی تور بجنورد گردی و تور طبیعت گردی بجنورد میکنند.

 

 

جاذبه های تاریخی بجنورد

با وجود قدمت نسبتا کم شهر بجنورد (کمتر از 4 قرن)، این شهر جاذبه های تاریخی زیادی را در خود جای داده است. از جمله جاذبه های تاریخی بجنورد که در تورهای بجنورد گردی با آنها آشنا می شوید می توان به عمارت مفخم بجنورد، عمارت آینه‌ خانه مفخم، حسینیه جاجرمی و … اشاره کرد. لیست جاذبه های تاریخی بجنورد به شرح زیر می باشد.

مراکز خرید بجنورد

جاذبه های طبیعی و تاریخی بجنورد باعث جذب توریست از طریق تور بجنورد گردی شده اند و یکی از ویژگی های هر شهر توریستی وجود مراکز خرید در آن می باشد؛ اما بجنورد از این حیث همچون سایر شهرهای گردشگری کشور غنی نمی باشد و فقط چند مرکز خرید در آن به چشم می خورد. لیست مراکز خرید بجنورد به شرح زیر می باشد.

  • مراکز خرید بجنورد : مجتمع تجاری پردیس بجنورد، مجتمع تجاری ارم بجنورد، مرکز خرید نیرو انتظامی بجنورد و …

هتل های بجنورد

یکی از الزامات هر شهر گردشگری وجود مراکزی اقامتی جهت استراحت مسافران در آن می باشد. شهر بجنورد نیز به عنوان یکی از شهرهای گردشگری کشور که از این قاعده مستثنی نبوده و سه هتل که هر یک خدمات ویژه را ارائه میدهند در این شهر به چشم میخورد. از مجموع سه هتل این شهر یک هتل چهار ستاره و دو هتل دیگر سه ستاره می باشند. لیست هتل های بجنورد به شرح زیر می باشد.

  • هتل چهار ستاره بجنورد : هتل داریوش بجنورد
  • هتل های سه ستاره بجنورد : هتل نگین بجنورد، هتل کوروش بجنورد

سوغات و صنایع دستی بجنورد

 

یکی از اصلی ترین بخش های هر سفر گردشگری، تهیه سوغات و آشنایی با صنایع دستی آن شهر می باشد. اکثر سوغات بجنورد در بخش خوراکی ها طبقه بندی می شوند و از جمله  آنها می توان به آب‌ نبات که خود به دو بخش آبنبات پسته ای و دارچینی تقسیم می شود و همچنین شکر پنیر، کشک و قره قوروت اشاره کرد. علاوه بر این به دلیل حضور اقوام مختلف در این شهر، صنایع دستی همچون گلیم‌ بافی، قالی و قالیچه ترکمنی، پشتی، کلاه کرکی و ساخت سازهای سنتی در آن رواج دارند.

نقشه شهر بجنورد

 

شهر بجنورد در ارتفاع 1070 متری از سطح دریا واقع شده است و اطراف آن را رشته کوه های کپه داغ، آلاداغ لار و البرز فرا گرفته اند. بجنورد از شمال کشور ترکمنستان و از جنوب یا شهر اسفراین همسایه است و از غرب و شرق نیز به ترتیب به شیروان و آشخانه راه دارد. طول جغرافیایی بجنورد 57 درجه و 20 دقیقه و عرض جغرافیایی آن 37 درجه و 28 دقیقه می باشد. شما می توانید نقشه گردشگری بجنورد را از تورهای بجنورد گردی و همچنین معابر ورودی این شهر تهیه کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید