میدان ساعت ساری

11677 2016/06/14
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 15 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

برجی با ساعت عقربه ای در میانه میدان ساری قرار گرفته و تاریخچه میدان ساعت ساری به دوره پهلوی بر می گردد و در حال حاضر به میدان هفت تیر موسوم شده است.

میدان ساعت کجاست؟

میدان ساعت به زبان مازندرانی پاساعت گفته می شود. آغاز ساخت بنای میدان ساعت ساری در سال 1355 هجری شمسی بوده و دو سال بعد به اتمام رسیده است. سازنده برج ساعت ساری نیز شخصی به نام محمد علی حمیدی نوا است. میدان برج ساعت ساری نقطه آغازین و یا نقطه پایانی مسیر بسیاری از اتوبوس‌ ها و تاکسی‌ ها می باشد. این میدان در میانه مسیر میدان امام به دروازه شهر بابل و از آن جا به میدان شهدا و پل تجن واقع شده است.

میدان ساعت ساری قدیم

از گذشته تا حال برج ساعت ساری نماد این شهر است. در سال 1309 هجری شمسی و در زمان پهلوی اول، ساختمان برج مانندی در مرکز شهر ساری ساخته شد. ارتفاع ساختمان برج، 25 متر است و  ویژگی های معماری ایرانی و اروپایی در آن به کار گرفته شده است.

بالای میدان ساعت ساری نیز محلی برای اذان و جار زدن بود. میراف نامی، یکی از اجداد خاندان نعیمی های ساری که ساعت میدان برج شهر ساری را از کشور روسیه به ایران وارد کرد و سپس بر روی برج نصب نمودند.

عقربه میدان ساعت ساری در رأس هر ساعتی به عدد زمان ساعت، زنگش به صدا در می آید. سکوتی که در شب های ساری در ساعت 12 حکمفرماست به دلیل تعداد دفعات بالای عقربه ساعت که در آن زمان نواخته می شود به دورترین خیابان های شهر نیز می رسد.

امّا در سال 1380 هجری شمسی زنگ این ساعت به خاطر اعتراض مردم قطع شده است. در گذشته وسط میدان ساری علاوه بر ساعت چهار ابنما وجود داشته که در گذر زمان تبدیل به چهار فضای سبز (باغچه) شده اند.

در سال 1344 هجری شمسی نیز به دلیل خرابی برج، شهرداری وقت تصمیم به تخریب آن نمود و به جای آن حوض و فواره ساخت.

اما در سال 1355 هجری شمسی به پیشنهاد سازمان فرهنگ و هنر استان مازندران و شهرداری ساری، برج ساعت ساری با کمک مالی مردم و از روی نقشه های قدیمی دوباره بنا گردید، طراح برج ساعت ساری در سال 1355 دانیال فلاحیان فر بوده است.

میدان برج ساعت ساری از جاذبه های تاریخی استان مازندران می باشد که در تور ساری گردی می توانید از این مکان استفاده کنید.

آدرس برج ساعت ساری : مازندران، شهر ساری، میدان ساعت

در ادامه تصاویر میدان ساعت ساری را مشاهده می کنید:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید